جدی 17, 1396 14:03 Asia/Kabul

نگرانی‌ها از حضور و فعالیت نظامی طالبان در بزرگ‌راه‌ها که از سال‌های گذشته تا کنون ادامه داشته‌است با ربوده‌ شدن تعدادی از مسافران و رانندگان در مسیر بزرگ‌راه هرات-قندهار اینک بیشتر شده و ساکنان این حوزه از کشور مسئولان امنیتی را در تامین امنیت ناکارآمد می‌دانند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، در تازه‌ترین مورد طالبان مسلح  ۴ تن از مسافران این مسیر را در ولایت فراه از موترها پیاده کرده و  آنان را به اتهام همکاری با دولت افغانستان بقتل رساندند.

روز گذشته نیز افراد مسلح مخالف دولت مسیر راه را در منطقۀ کنسک ولسوالی بالابلوک به روی ترافیک مسدود کرده و ۲۰ تن دیگر از مسافرانی که قصد داشتند به ولایت‌های هرات و کابل بروند را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

دادالله قانع منشی شورای ولایتی فراه با بیان اینکه مخالفان مسلح دولت به منظور ایجاد وحشت و انجام اعمال تروریستی اقدام به آدم ربایی می‌کنند، گفت: طالبان افرادی را دستگیر و با خود برده‌اند که در هیچ ادارۀ دولتی کار نمی‌کنند و عضو هیچ نهاد امنیتی نیز نمی‌باشند.

قانع اظهار داشت: افراد مسلح وابسته به گروه‌های مخالف دولت در مسیر راه‌ها ایست‌های بازرسی ایجاد کردند، موترهای مسافربری را متوقف می‌کنند و افرادی را بدون اینکه دلیلی برای آن داشته باشند دستگیر و به مکان‌های نامعلومی منتقل می‌نمایند.

در همین حال ملاسیداحمد ولسوال بالابلوک ربوده شدن تعدادی از مسافران در مسیر این بزرگ‌راه و در منطقۀ «کنسک» را تایید می‌کند اما از آمار دقیق این افراد اطلاعی ندارد.

این مقام محلی ولایت فراه با بیان اینکه چند ماه گذشته پاسگاه امنیتی در منطقۀ کنسک به دست طالبان سقوط کرد، اظهار داشت: این پاسگاه امنیتی مجددا توسط مسئولان دولتی احداث نشده و همین دلیل باعث شده‌است که نیروهای مخالف دولت از این خلاء امنیتی به نفعشان استفاده کنند.

وی از فرماندهی نیروهای ارتش و پلیس در فراه خواست تا به منظور تامین امنیت این مسیر پاسگاه‌های امنیتی بیشتری ایجاد و گزمه‌های سیار نیز به وظیفه گماشته شوند.

این در حالی‌است که صبح امروز نیز طالبان قصد داشتند عدۀ از مسافران یک موتر مسافربری را در مربوطات ولایت فراه بربایند.

گل‌بهار مجاهد، آمر امنیت فرماندهی پلیس فراه گفت: افراد مسلح وابسته به گروه طالبان در منطقه "چکان" ولسوالی بالابلوک، یک موتر مسافربری را متوقف کرده بودند و قصد داشتند که شماری از مسافران آن را با خود ببرند.

مجاهد با بیان اینکه نیروهای پلیس در اسرع وقت به محل اعزام شد و با نیروهای طالبان به نبرد پرداختند، گفت: یک نیروی پلیس هم در این زد و خورد زخمی شد اما به افراد غیرنظامی آسیبی نرسیده‌است.

آمر امنیت قوماندانی امنیۀ فراه گفت که پس از این درگیری، موتر مسافربری به سمت مقصد خود حرکت کرد و تا کنون از تلفات احتمالی طالبان آماری در دست نیست.

جزئیات بیشتر این خبر در گزارش همکارمان محمدی موجود است.