دلو 04, 1396 15:53 Asia/Kabul
  • ناتوانی شورای عالی صلح دلیل ناکامی روند صلح در افغانستان

بنیاد «خانه صلح افغانستان» در نشست خبری ضعف در تشکیلات شورای عالی صلح افغانستان را دلیل ناکامی روند صلح این کشور عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اعضای بنیاد «خانه صلح افغانستان» در نشست خبری در کابل اعلام کردند که شورای عالی صلح افغانستان برنامه مشخصی برای روند صلح ندارد.

«رحیم‌ جامی» از اعضای این بنیاد تصریح کرد که ضعف و ناتوانی شورای عالی صلح افغانستان باعث شده است تا گفت‌وگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت در افغانستان با بن‌بست مواجه شود.

وی افزود: شورای عالی صلح افغانستان تاکنون اقدامی موثر در راستای زمینه سازی برای روند صلح انجام نداده و دستاوردی در زمینه صلح نداشته است.

جامی اظهار داشت: ساختار شورای عالی صلح افغانستان باید مورد بازنگری قرار بگیرد تا اعضای پارلمان، احزاب سیاسی و فعالان مدنی نیز شامل این شورا شوند.

وی افزود: برخی از کشورها برای گریز از فشار جامعه بین‌المللی در حالی که آتش جنگ در افغانستان را شعله‌ور نگه داشته‌اند اما نشست‌های صلح را نیز برگزار می‌کنند.

اعضای بنیاد خانه صلح افغانستان خاطرنشان کردند که مداخله شورای امنیت ملی افغانستان در روند کاری شواری عالی صلح موجب پیچیدگی بیشتر در این روند شده است.

«امین‌الدین مظفری» سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان به روزنامه «مسیر» گفت: مسئولیت رسیدگی به روند صلح به عهده شورای عالی صلح افغانستان است و این شورا مالک روند صلح محسوب می‌شود.

وی افزود: ما از هر تلاشی که برای برقراری صلح در افغانستان مطابق با سیاست‌های شورای عالی صلح افغانستان صورت بگیرد حمایت می‌کنیم.

مظفری تصریح کرد که برخی‌ها در امور کاری شورای عالی صلح افغانستان مداخله می‌کنند.

شورای عالی صلح افغانستان با انتقاد نمایندگان افغان و برخی از احزاب سیاسی روبرو است، زیرا این شورا تاکنون دستاوردی در خصوص مذاکره با مخالفان مسلح دولت نداشته است.

این در حالی است که طالبان همواره تاکید کرده است تا زمان حضور نیروهای خارجی در افغانستان هرگز به مصالحه با دولت حاضر نخواهد شد.