دلو 09, 1396 13:59 Asia/Kabul
  • تلاش برای گرمی روابط پس از ۵۷ سال در سفر زمستانی رئیس جمهور اندونزی به کابل

رئیس جمهور اندونزی پس از ۵۷ سال و پس از دیدار با همتای پاکستانی خود برای ایفای نقش در روند صلح افغانستان صبح امروز وارد کابل شد.

«جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی پس از دیدار با مقامات پاکستانی، امروز وارد کابل شد.

ویدودو پیش از این در سفر به اسلام‌آباد و دیدار با مقامات پاکستانی طرحی را برای برقراری صلح در افغانستان ارائه کرده بود.

وی در دیدار با «ممنون حسین» همتای پاکستانی خود گفته بودمردم افغانستان متحمل جنگ طولانی شدند و این درگیری هنوز هم ادامه دارد، اندونزی می‌تواند در روند صلح افغانستان نقش مثبتی ایفا کند.

ویدودو با تاکید بر اینکه جنگ به نفع هیچ کسی نیست طرح ایجاد کمیته مشترک سه‌گانه بین علمای افغانستان، پاکستان و اندونزی برای برقراری صلح در افغانستان را ارائه کرده است.

این در حالی است که اخیرا حدود 1800 نفر از علمای پاکستانی انجام حملات انتحاری در خاک این کشور را حرام اعلام کردند که این فتوا واکنش رئیس جمهور افغانستان را در پی داشت.

«اشرف غنی» پیش از آن نیز گفته بود که افغانستان در برابر جنگ اعلام نشده‌ پاکستان قرار گرفته است و فتوای علمای پاکستانی نباید منحصر بر یک قلمرو خاص باشد.

از سوی دیگر نیز چند ماه قبل، «کریم‌خلیلی» رئیس شورای عالی صلح افغانستان در سفر به اندونزی با مقامات ارشد این کشور درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده بود و این نخستین سفر رئیس جمهور اندونزی از سال 1961 به افغانستان است.