دلو 29, 1396 13:17 Asia/Kabul

مسئولان فرهنگی ولایت هرات از رکود صنعت کاشی سازی سنتی در ولایت هرات ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری،مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات با تاکید بر اینکه این ولایت از پیش‌گامان صنعت کاشی سازی در افغانستان است، تاکید کردند: بی توجهی مسئولان ارشد دولتی و نبود بودجه کافی، این صنعت قدیمی هرات را در پرتگاه سقوط قرار داده‌است.

یگانه کارگاه کاشی سازی سنتی افغانستان از رونق گذشته‌اش که باعث افتخار مردم این سرزمین بود دیگر برخوردار نیست و نفس‌های آخرش را می‌کشد.

"آریا رئوفیان" رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات ضمن استقبال از آغازهمکاری دفتر تیکا با بخش‌های فرهنگی ولایت هرات گفت: از تولیدات این کارخانه برای مرمت کاشی‌های فرو ریخته‌ی بناهای تاریخی، بویژه مسجد جامع بزرگ شهر هرات استفاده می‌شود.

وی حفظ و مراقبت آبده‌های تاریخی را وظیفه همگانی دانست و افزود: "کشور ترکیه تلاش دارد تا زمینه توسعه کارگاه کاشی‌سازی سنتی هرات را مهیا سازد که این امرسبب تسریع روند مرمت آبده‌های تاریخی در این ولایت خواهد شد.

این مسئول فرهنگی هرات، بودجه اختصاص یافته در بخش حفظ هنر کاشی‌سازی را ناکافی خواند و بر توجه جدی به این هنر تاریخی تاکید کرد.

با این حال مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات از رکود هنر کاشی سازی درهرات ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند: کاشی سازی از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

صفا با اشاره بر اینکه بناهای بی‌شمار تاریخی و فرهنگی در ولایت هرات وجوددارد، خاطرنشان کرد: مسئولان دولتی و حامیان فرهنگ و تاریخ افغانستان برای زنده نگهداشتن هنر کاشی سازی و حفظ بناهای تاریخی باید همکاری کنند.

شماری از کارشناسان فرهنگی در هرات نیز نگران از بین رفتن این هنر هستند و هشدار می‌دهند بناهای تاریخی برای بازسازی و حفاظت بیشتر نیاز به کاشی‌هایی دارند که با دست تولید می‌شود و ارزش هنری دارد.

آنان تاکید کردند: بی توجهی مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ به بخش هنر و تاریخ افغانستان جفایی نابخشودنی‌است.

«عبدالغنی نیک‌سیر» پژوهش‌گر مسایل فرهنگی درهرات پافشاری کرد: با از بین رفتن کارگاه کاشی سازی در هرات بسیاری از بناهای تاریخی از جمله مسجدجامع بزرگ هرات و مصلی این ولایت که قدمت بیش از1 هزار ساله دارند اعمار مجدد نخواهد شد.

این کارگاه کاشی سازی درهرات بیشتر از 800 سال پیشینه‌ی تاریخی دارد.

تمامی کاشی‌هاییکه در بنای مسجدجامع بزرگ هرات و سایر مکان‌های تاریخی هرات به کار رفته‌است در این کارگاه توسط دستان هنرمند کاشی سازان هراتی ساخته شده‌است.

جزئیات بیشتر این خبر در گزارش همکارمان محمدی موجود است.