حوت 27, 1396 16:18 Asia/Kabul
  • طالبان: نیروهای خارجی برای تجزیه افغانستان تلاش می‌کنند

گروه طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که واگذاری مناطقی از سوی دولت افغانستان به این گروه را نمی‌پذیرد همچنین نیروهای خارجی نیز با ایجاد جزایر قدرت در برخی مناطق این کشور برای تقسیم و تجزیه افغانستان تلاش می‌کنند.

 اخیرا «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در نشست خبری گفته بود که دولت افغانستان برای مصالحه با طالبان باید بخش‌هایی از این کشور را به طالبان واگذار کند.

این موضوع مخالفت بسیاری از کارشناسان افغان را در پی داشت و آن را به مثابه تجزیه وتقسیم افغانستان اعلام کردند.

طالبان نیز با صدور بیانیه‌ای در سایت «الاماره» در واکنش به این موضوع تاکید کرد: این گروه نیازی به واگذاری مناطقی از سوی دولت افغانستان ندارد زیرا بر لزوم اتحاد و یک پارچگی  افغانستان تاکید دارد.

در بیانیه آمده است که طالبان بخش‌های وسیعی از این کشور را در اختیار دارد و مابقی مناطق را نیز به زودی تصرف خواهد کرد بنابراین با طرح واگذاری بخشی از افغانستان در ازای صلح موافق نیست.

طالبان تاکید کرد که مردم افغانستان از هر قوم و زبانی با هم برادرند اما برخی‌‌ در حمایت از طرح بیگانگان برای ایجاد اختلاف بین مردم این کشور تلاش می‌کنند.

در این بیانیه خاطرنشان شده است که نیروهای خارجی در افغانستان با روی کار آوردن افراد دست نشانده تلاش دارند تا افغانستان را به سمت تجزیه سوق دهند.

این گروه تصریح کرد: نیروهای آمریکایی با ساخت جزیره‌های قدرت در نقاط مختلف افغانستان و تبلیغات در رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا این کشور را تقسیم و تجزیه کنند.

این در حالی است که پیش از این بسیاری از احزاب و جریان‌های اپوزیسیون دولت نیز مقامات حکومت وحدت ملی را به دامن زدن اختلافات قومی در بین اقوام این کشور متهم کردند.

چند روز پیش «عمرداودزی» رئیس کمیته سیاسی شورای حراست و ثبات افغانستان گفته بود که برخی‌ها با استفاده از سیاست انگلیسی تفرقه انداز و حکومت کن در افغانستان استفاده می‌کنند.