ثور 30, 1397 15:38 Asia/Kabul
  • اعلام «عفو عمومی»، طرح جدید طالبان برای رویارویی با دولت افغانستان

طالبان با اعلام طرح جدید «عفو عمومی» تاکید کرد؛ در صورتی که نیروهای امنیتی افغان همکاری با حکومت وحدت ملی را متوقف کنند هدف حملات این گروه قرار نخواهد گرفت و امنیت آن‌ها نیز تضمین می‌شود.

به گزارش رادیو دری ،طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این گروه به دلیل جلوگیری از افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغان، افرادی را که از صفوف نیروهای دولتی خارج شوند مورد «عفو عمومی» قرار می‌دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است، دلیل هدف قرار گرفتن نیروهای امنیتی افغان در درگیری با طالبان حمایت آن‌ها از نیروهای خارجی و دولت افغانستان است.

این گروه مدعی شد که پس از خروج نیروهای افغان از صفوف نیروهای حامی دولت، طالبان محافظت جان و مال آن‌ها را تضمین خواهد کرد.

طالبان افزود که نیروهای مذکور مجبور نیستند تا پس از توقف حمایت دولت افغانستان به این گروه ملحق شوند و می‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند.

طالبان که در سال 2001 توسط آمریکا از قدرت برکنار شد همچنین تاکید کرد که حملات خود را علیه نیروهای خارجی شدیدتر خواهد کرد و تا زمان خروج کامل نظامیان خارجی از این کشور و مساعد شدن زمینه برای «قیام نظام اسلامی» در افغانستان به حملات خود ادامه خواهد داد.

گفتنی است که طالبان پیش از این نیز در زمان اعلام آغاز عملیات بهاری موسوم به «خندق» گفته بود که هدف اصلی این عملیات کشتن و اسیر کردن نظامیان خارجی است.

این گروه که از سال 1996 تا 2001 میلادی بر افغانستان حکومت می‌کرد خروج نظامیان خارجی از این کشور را پیش‌شرط آغاز گفت‌وگوهای صلح در افغانستان قرار داده است.