جوزا 31, 1397 16:05 Asia/Kabul
  • سخنگوی طالبان: گفت‌وگوی اعضای شورای عالی صلح با طالبان حقیقت ندارد

سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات اخیر اعضای شورای عالی صلح افغانستان گفت: هیچ گفت‌وگویی بین طالبان و اعضای شورای عالی صلح افغانستان صورت نگرفته است.

 اعضای شورای عالی صلح افغانستان اخیرا در نشست خبری اعلام کردند که در چند روز گذشته با رهبری، فرماندهان و مقامات محلی طالبان ارتباط برقرار کردند.

«اکرم خپلواک» رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان اظهارداشت: اعضای ولایتی این شورا با مسئولین طالبان ارتباط قوی برقرار کرده و قرار است حرکت وسیعی در راستای برقراری صلح ایجاد شود.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در واکنش به این موضوع تصریح کرد که گفت‌وگوی اعضای شورای عالی صلح افغانستان با اعضای گروه طالبان حقیقت ندارد.

پس از آتش‌بس اخیر طالبان با دولت افغانستان امیدها نسبت به آغاز احتمالی گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان افزایش یافته است.

این در حالی است که دولت افغانستان آتش‌بس با طالبان را تمدید کرده و شورای عالی صلح افغانستان نیز از آغاز مذاکرات احتمالی با طالبان در ماهای آینده خبر داده است.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اخیرا گفته بود که دولت افغانستان برای نشان دادن حسن نیت خود ده‌ها نفر از زندانیان طالب را آزاد کرده است.

از سوی دیگر، طالبان در بیانیه آزادی زندانیان این گروه از سوی دولت افغانستان را تکذیب کرده و آن را تبلیغات فریبنده مقامات افغان دانسته است.

طالبان تصریح کرد، درحالیکه این گروه پس از آتش‌بس تعداد بسیاری از زندانیان نیروهای افغان را آزاد کرده است اما دولت افغانستان تنها تعدادی از غیرنظامیان افغان را که به ظن همکاری با طالبان بازداشت شده بودند را آزاد کرده است.

این گروه تاکید کرد هزاران غیرنظامی افغان بنا به سوظن از سوی نیروهای آمریکایی و افغان بازداشت شده‌اند که دستگاه قضایی افغانستان نیز آنها را به ده‌ها سال حبس محکوم کرده است.