سرطان 10, 1397 09:55 Asia/Kabul
  • بنیاد «فیفا» در افغانستان: در تایید صلاحیت کاندیداها پنهانکاری و قانون شکنی شده است

پس از اعلام فهرست‌ ابتدایی کاندیداهای انتخابات پارلمانی افغانستان، نهادهای ناظر بر انتخابات این کشور، کمیسیون انتخابات را به پنهانکاری و قانون شکنی متهم کرده است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روز گذشته کمیسیون انتخابات افغانستان فهرست ابتدایی کاندیدای انتخابات پارلمانی 7 ولایت را منتشر کرد و قرار است فهرست سایر ولایات نیز به همین ترتیب منتشر شود.

پس از انتشار نخستین فهرست از کاندیداهای انتخابات پارلمانی افغانستان، نهادهای ناظر بر انتخابات این کشور از عدم همکاری کمیسیون انتخابات با این نهادها در روند تائید صلاحیت کاندیداها ابراز نگرانی کرد.

«یوسف رشید» رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) به «خبرنامه» گفته که کمیسیون انتخابات افغانستان در روند بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات پارلمانی این کشور حکم صریح قانون انتخابات را نقض کرده است.

وی افزود: بر اساس قانون انتخابات تمام نهادهای ناظر بر انتخابات باید در روند بررسی اسناد و صلاحیت کاندیداها سهیم باشند.

رئیس اجرایی «فیفا» خاطرنشان کرد: در قانون انتخابات به صراحت تاکید شده است که جلسه بررسی اسناد کاندیداهای انتخابات پارلمانی باید علنی برگزار شود.

رشید ادامه داد که کمیسیون انتخابات این اصل را نادیده گرفته و اسناد کاندیداها را در دسترس نهادهای ناظر انتخابات قرار نداده است.

پیش از این نیز نهادهای ناظر بر روند انتخابات افغانستان، کمیسیون انتخابات این کشور را متهم کردند که احزاب سیاسی و نهادهای ناظر را به حاشیه رانده است.

«حفیظ الله هاشمی» از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به این موضوع تصریح کرد که هیچ محدودیتی بر روند نظارت از روند کاری کمیسیون انتخابات وجود ندارد.

وی افزود: حتی رسانه‌ها نیز مجوز نظارت و دسترسی به اطلاعات در کمیسیون انتخابات افغانستان را دریافت کرده‌اند.