قوس 18, 1397 17:58 Asia/Kabul
  • انتقاد شماری از اعضای پارلمان افغانستان از ترکیب هیاتهای مذاکره کننده با طالبان

شماری از اعضای پارلمان افغانستان از دولت اشرف غنی برای انتخاب تیم مذاکره کننده برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «جعفرمهدوی» نماینده مردم کابل در پارلمان افغانستان گفت: معرفی هیات جداگانه توسط احزاب سیاسی  برای گفت وگوهای  صلح با طالبان، دولت را در موضع انفعالی  در برابر طالبان قرار می‌دهد.

«آرین یون» نماینده مردم ننگرهار در پارلمان افغانستان نیز گفت: مذاکره جداگانه احزاب سیاسی با گروه طالبان نمی‌تواند دستاوردی را در روند صلح در پی داشته باشد.

«امیرخان یار» معاون دوم پارلمان افغانستان هم گفت: دولت و احزاب سیاسی باید در هماهنگی با یکدیگر و همکاری با کشورهای منطقه در روند صلح نقش ایفا کنند.

«ذکریاخان ذکریا» عضو دیگر پارلمان افغانستان تاکید کرد، حضور نظامیان امریکا و ناتو در افغانستان بزرگترین عامل اصلی  جنگ در افغانستان است که با خروج آنها  این مشکل حل خواهد شد.

قرار بود دولت  افغانستان هیاتی از احزاب را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان تعیین کند، اما از این امر چشم پوشی کرده است. 

در تعیین هیات دولت برای اغاز گفت وگوهای صلح با طالبان 12 نفر حضور دارند که بیشتر آنها مقامات ارشد دولتی افغانستان هستند و تنها یک عضو پارلمان و یک عضو دادگاه عالی  هستند.

درهیات احزاب سیاسی افغانستان نیز تنها نمایندگان جنبش ملی اسلامی، جمعیت اسلامی و حزب اسلامی حضوردارند و شرکت  شورای حراست و ثبات افغانستان در این گفت وگوها نیز نادیده گرفته شده است.

با این حال، هنوز طالبان به این موضوع واکنشی نشان نداده است اما اعضای دفتر سیاسی طالبان قطر پیش از این در نشست صلح مسکو برای مذاکره با احزاب سیاسی این کشور اعلام آمادگی کرده بودند.