دلو 08, 1397 14:07 Asia/Kabul
  • تاکید ایران بر صلح پایدار در افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند که به گفتگوهای خود با تمام طرف‌های افغانی در همه سطوح برای تامین هرچه سریع‌تر صلح پایدار در افغانستان ادامه می‌دهد.

بهرام قاسمی امروز دوشنبه (۸ دلو) در نشست خبری  خود  در تهران سخن گفت،  مواضع ما روشن است. ما با جدیت مسایل افغانستان را دنبال می‌کنیم.

به گزارش رادیو دری ،  سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که در مورد گزارش تفاهم احتمالی طالبان با طرف امریکایی در مذاکرات اخیر قطر موضع‌گیری نمی‌کند، خاطرنشان کرد: ولی ما قطعا حضور و ورود امریکا در افغانستان و دیگر کشورهای منطقه را مثل همیشه و با یک نگاه واقع‌بینانه، با سوءظن تمام می‌بینیم.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، سیاست های غلط و نابجای امریکا طی دهه‌های گذشته یکی از عوامل تخریب‌کننده صلح و ثبات در کشورهای منطقه بوده که هنوز هم متاسفانه این نوع سیاست‌ها دنبال می‌شود و نتایجی جز بی ثباتی، ناامنی و عدم توسعه اقتصادی برای منطقه به همراه نخواهد داشت.

اما وی در مورد ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران پیرامون روند صلح افغانستان خاطرنشان کرد: گفتگوهای ما با طرف‌های افغانی در همه سطوح ادامه خواهد داشت و ما علاقمند هستیم افغانستان هرچه سریعتر به یک صلح پایدار دست پیدا کند.

 قاسمی افزود: به تلاش‌های خود به گونه‌های مختلف برای کمک به روند صلح افغانستان با محوریت دولت قانونی این کشور ادامه خواهیم داد.

وی بار دیگر تاکید کرد که امنیت افغانستان به عنوان یک کشور مهم و همسایه که دارای مرزهای طولانی و قرابت‌های فرهنگی و تاریخی بسیار است، برای ایران مهم است و امنیت این کشور را امنیت خود می‌دانیم .

پیش از این، جمهوری اسلامی ایران  در گفتگو با مقام‌های طالبان در تهران و همچنین حکومت افغانستان در کابل، بر ضرورت مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت تاکید کرده، اعلام نموده از گفتگوهای صلح با محوریت افغان‌ها و حکومت کشور حمایت می‌کند.

کلیدواژه