دلو 09, 1397 15:41 Asia/Kabul
  • دبیر کل ناتو: هنوز صحبت بر سر خروج ناتو از افغانستان مطرح نیست

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اظهار داشت که حضور نیروهای این ائتلاف نظامی بیش از آنچه نیاز باشد ادامه نخواهد یافت اما هنوز شرایط خروج آنها فراهم نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلاتیک شمالی (ناتو) در دیدار با «پاتریک شاناهان» سرپرست وزیر دفاع آمریکا گفت: نیروهای ما بیش از نیاز در افغانستان نخواهند ماند، اما پیش از ایجاد شرایطی که خروج یا کاهش نیروها هدف اصلی حضور را به خطر نیندازد از این کشور خارج نمی‌شویم.

وی افزود: گمانه‌زنی درباره خروج نیروهای ناتو از افغانستان بسیار زود است، زیرا ناتو باید از تلاش‌ها برای یافتن راه‌حل صلح‌‌آمیز برای بحران افغانستان مطمئن شود.

دبیرکل ناتو درباره دیدارش با سرپرست وزیر دفاع آمریکا گفت: ما از این تلاش‌ها حمایت می‌کنیم، درباره حضور نظامی خود با آمریکا در تماس نزدیک هستیم. هدف این حضور ایجاد شرایط برای حل سیاسی بحران افغانستان است و امیدواریم قادر به دستیابی به آن باشیم.

این در حالی است که رسانه‌های غربی از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج و یا کاهش احتمالی نیروهای این کشور در افغانستان خبر می‌دهند؛ این گزارش‌ها تا بحال اما مورد تایید قرار نگرفته است.

روز گذشته نیز یک منبع موثق در وزارت دفاع ایتالیا اعلام کرد، این کشور در نظر دارد تا در یک بازه زمانی یک ساله تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

کلیدواژه