دلو 18, 1397 13:45 Asia/Kabul
  • تاکید بر خروج نیروهای خارجی و ادامه نشست های بین الافغانی در بیانیه پایانی نشست صلح مسکو

رهبران احزاب سیاسی افغانستان و نمایندگان طالبان پس از دو روز نشست در مسکو بر خروج نیروهای خارجی و ادامه نشست های بین الافغانی تاکید کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نشست رهبران احزاب سیاسی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان دو روز پیش در مسکو آغاز به کار کرد و شب گذشته با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

این نشست در حالی برگزار شد که اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به شدت از آن انتقاد کرد و وزارت  امور خارجه افغانستان نیز اعلام کرد که هیچ نماینده ای از دولت در آن شرکت نمی کند. دولت افغانستان تاکید دارد که هرگونه اقدام برای پیشبرد روند صلح افغانستان باید با محوریت دولت انجام شود.

متن کامل بیانیه نشست رهبران احزاب سیاسی افغانستان و نمایندگان طالبان در مسکو که توسط عمر زاخیلوال، سفیر سابق افغانستان در پاکستان خوانده شد به شرح زیر است:

«ما جهت تحقق صلح پایدار و سراسری در کشور عزیز ما افغانستان، اعاده کامل حاکمیت ملی، زمینه سازی برای خروج کامل نیروهای خارجی از کشور، تحکیم وحدت ملی، فراهم ساختن شرایط برای مشارکت همه مردم افغانستان در زندگی سیاسی به منظور تأمین عدالت اجتماعی، رعایت اساسات دین مبین اسلام و ارزش های پسندیده ملی، جلوگیری از تکرار حوادث تلخ چند دهه اخیر در کشور و همچنان تعمیق درک و احترام متقابل بین افغان ها و پذیرفتن یک دیگر پس از بحث های طولانی روی موارد ذیل توافق نمودیم:

اول: تمام طرف های اشتراک کننده در این کنفرانس بر این امر کاملاً توافق دارند که تحقق صلح پایدار، سراسری و با عزت خواست تمام مردم افغانستان میباشد که با مشارکت تمام افغانها به آن دست یافت.

دوم: تمام طرف های اشتراک کننده توافق دارند که گفتگوهای بین الافغانی باید در این شرایط حساس به گونه منظم ادامه یابد.

سوم: تمام طرف های اشتراک کننده از گفتگوهای جاری در قطر حمایت نموده و آن را در امر پایان دادن به جنگ تحمیلی کنونی در افغانستان موثر و مثبت تلقی میکند.

چهارم: تمام طرف های اشتراک کننده بر اجرای اصلاحات لازمه، حفظ و تقویه نهادهای بنیادی، دفاعی و سایر نهادهای ملی که ملکیت تمام افغان ها میباشد بعد از توافق صلح تاکید میکنند.

پنجم: تمام طرفهای اشتراک کننده به منظور تحقق صلح پایدار و سراسری در افغانستان همکاری و حمایت کشورهای منطقه و کشورهای بزرگ را لازم میداند.

ششم: تمام طرف های اشتراک کننده بر ارزش ها و اصول کلی ذیل تاکید می کند:

* پیروی از اساسات دین مقدس اسلام در همه امورات نظام* بر این اصل که افغانستان خانه مشترک همه افغان ها است* تاکید بر حفاظت از یک حکومت قوی مرکزی مبنی بر مشارکت عادلانه همه اقوام افغانستان* تاکید بر تحکیم وحدت ملی و تحقق عدالت اجتماعی* تاکید بر اصل بی طرفی افغانستان در برابر منازعات منطقوی و جهانی* حراست از ارزش های دینی و ملی و تاکید بر اتخاذ یک پالیسی همنوا با جهان کنونی

هفتم: تمام طرف های اشتراک کننده در رابطه با صلح و اقدامات مقتضی متعاقب آن بر موارد ذیل تاکید می کنند: *خروج کامل نیروهای خارجی از کشور* تاکید بر عدم مداخله کشورهای خارجی در امور افغانستان* اطمینان به جامعه جهانی که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه آنها نخواهد شد* اطمینان رعایت حقوق تعلیمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان در مطابقت ارزش های اسلامی* تاکید بر رعایت حقوق سیاسی و اساسی مردم افغانستان وآزادی بیان در مطابقت با اصول اسلامی* تاکید بر تلاش برای به دست آوردن تعهدات ملی و بین المللی به منظور تامین صلح پایدار در کشور* کوشش برای به دست آوردن کمک های بین المللی به منظور بازسازی و تحقق توسعه اقتصادی در افغانستان

هشتم: تمام طرف های اشتراک کننده به منظور ایجاد فضای اعتماد سازی در گام نخست رهایی آن عده زندانیان که به کبر سن رسیده و یا به بیماری صعب العلاج مبتلا میباشد و یا معیاد حبس آنها تکمیل و یا مدتی کمی باقی مانده باشد، تاکید می ورزد.

همچنان بیرون ساختن نام های سران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل متحد و گشودن رسمی دفتر سیاسی در قطر به هدف پیشبرد پروسه صلح را ضروری می داند.

نهم: تمام طرف های اشتراک کننده توافق دارند که جلسه بعدی در زودترین فرصت ممکن در دوحه پایتخت قطر دایر گردد.

همچنین توافق گردید که در نشست آینده روی مسایل مهم مرتبط با صلح که هنوز روی آن توافق نشده بحث شود.»

کلیدواژه