حوت 06, 1397 10:29 Asia/Kabul

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که پس از نشست هیئت مذاکره کننده این گروه و آمریکا کمیته‌های کاری دو طرف کار درباره ایجاد برنامه خروج نظامیان آمریکایی و عدم استفاده از خاک افغانستان برای گسترش تروریسم را آغاز خواهند کرد.

به گزارش رادیو دری ،«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به «دیلی تایمز» گفت: پس از دیدار هیئت مذاکره کننده طالبان با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان کمیته‌های مشترک دو طرف کار خود را آغاز می‌کنند.

وی ادامه داد که این کمیته‌ها برای ایجاد طرحی کار خواهند کرد تا ضمن ایجاد شرایط برای خروج نیروهای خارجی  از خاک افغانستان برای تروریسم نیز استفاده نشود.

این در حالی است که «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه در دوحه نیز برای گفت‌وگو با خلیلزاد به قطر سفر کرده است.

«ملا هیبت‌الله آخوندزاده» رهبر طالبان چندی پیش یک تیم ارشد 14 نفره از جمله 6 نفر از اعضای شورای رهبری این گروه را برای گفت‌وگوها با آمریکا تعیین کرد.

شاهین با ابراز خرسندی از نتیجه دیدارهای برگزار شده در قطر نیز گفت: درباره خروج کامل نیروهای خارجی صحبت کردیم که موضوع مهمی برای ماست. موضوع دوم نیز درباره نگرانی‌های آمریکا درباره جلوگیری از گسترش تروریسم به سیر کشورها از خاک افغانستان بود.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در ادامه نیز ابراز امیدواری کرد که در این دور از گفت‌وگوها درباره مکتوب کردن توافقات اقدام عملی صورت گیرد.

به گزارش  روزنامه پاکستانی دیلی تایمز، 5 نفر از اعضای ارشد طالبان که در سال 2014 پس از مبادله با یک نظامی آمریکایی از زندان آزاد شدند نیز در تیم مذاکره کننده حضور دارند. این اعضا عبارتند از: ملا فاضل، ملا خیرالله خیرخواه، مولوی نورالله نوری، مولوی محمد نبی عمری، مولوی عبدالحق وثیق.

اعضای جدید نیز شامل: امیر خان متقی، عبدالطیف منصور (وزیران سابق رژیم طالبان)، متیع‌الحق (فرزند سابق یونس خالص از رهبران مجاهدین) و انس حقانی می‌باشد که در حال حاضر در زندان دولت افغانستان است.

دیگر اعضای این تیم در دفتر قطر نیز عبارتند از: شیر محمد عباس استنکزی، ضیاالرحمان مدنی، عبدالسلام حنفی و شهاب‌الدین دلاور.

جزئیات بیشتر این خبر در گزارش همکارمان قریشی موجود است.

کلیدواژه