حوت 06, 1397 11:04 Asia/Kabul
  • شورای عالی صلح افغانستان: طالبان را به لویه جرگه مشورتی صلح در کابل دعوت می‌کنیم

سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که بزودی در کابل لویه جرگه مشورتی صلح برگزار خواهد شد و از نمایندگان طالبان هم در این نشست دعوت خواهیم کرد.

قرار است بر اساس دستور اشرف غنی لویه جرگه مشورتی صلح با حضور 4 هزار بزرگ قومی، سران احزاب و نمایندگان مردم تا پایان سال جاری در کابل برگزار شود.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که در نظر دارد تا اعضای دفتر سیاسی طالبان را نیز به حضور در لویه جرگه مشورتی صلح در کابل دعوت کند.

«احسان‌الله طاهری» سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفت: تلاش‌ها برای چگونگی دعوت طالبان به جرگه مشورتی صلح در کابل ادامه دارد.

شورای عالی صلح افغانستان خاطرنشان کرد که این موضوع احتمالا از سوی زلمی خلیلزاد در دور پنجم مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر مطرح خواهد شد.

طاهری اظهارداشت: نمایندگان مردمی در سطح ولایات به صورت نیمه انتخابی برای حضور در لویه جرگه مشورتی در کابل تعیین خواهند شد تا نمایندگان تمام اقشار جامعه در این جرگه حضور داشته باشند.

«نادربلوچ» نماینده سنای افغانستان اظهارداشت: در لویه جرگه مشورتی صلح باید نمایندگان تمام اقشار جامعه افغانستان از مناطق تحت حاکمیت دولت و مناطق تحت کنترل طالبان شرکت کنند.

وی افزود در غیر این صورت لویه جرگه مشورتی صلح نیز تاثیرگذار نخواهد بود.

تا کنون طالبان به این موضوع واکنشی نشان نداده است اما اگر این گروه با برگزاری لویه جرگه مشورتی مخالفت کند امکان عدم حضور نمایندگان مردم از مناطق تحت کنترل طالبان در این جرگه وجود دارد.

گمانه‌زنی‌هایی نیز وجود دارد که ممکن است لویه جرگه مشورتی صلح بدرستی برگزار نشود و نمایندگان تمام اقشار جامعه افغانستان در آن حضور نداشته باشند.

کلیدواژه