حوت 07, 1397 18:51 Asia/Kabul
  • تاراج آثار باستانی افغانستان توسط امریکایی ها

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد، نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۰۹ آثار باستانی متعلق به قرن هجدهم را از ولایت قندهار در جنوب افغانستان به‌تاراج برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت دفاع انگلیس شواهدی را درباره غارت آثار باستانی افغانستان به پنتاگون ارائه کرده است که نشان میدهد نظامیان آمریکایی در سال 2009 با حفاری و برداشتن تسلیحات و اموال قربانیان جنگ «میوند» در قندهار قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند. 

در سال 1880 میلادی جنگ شدیدی بین افغان ها و انگلیسی ها در شهرستان میوند قندهار رخ داد که بزرگترین شکست تاریخ نظامیان انگلیسی را رقم زد.

روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» در این باره نوشت، عتیقه های ارزشمند، تسلیحات و اموال شخصی کسانی که در جنگ میوند کشته شدند همراه با اجسادشان دفن شده بود که از سوی نظامیان آمریکایی غارت شده و در کلکسیونرها و یا در وب‌سایت‌های آن‌لاین به‌فروش رسیده اند.

وزارت دفاع انگلیس از پنتاگون تحقیق درباره غارتگری نظامیان آمریکایی در افغانستان را که  تحت عنوان مبارزه با تروریسم به این کشور اعزام  شده اند خواستار شده است.

پیشتر نیز برخی رسانه‌های بین‌المللی از غارت آثار باستانی افغانستان توسط نظامیان آمریکایی و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در این کشور خبر داده بودند.

افغانستان از نظر فرهنگی و تاریخی دارای میراث پرباری است اما بسیاری از آثار باستانی افغانستان به‌دلیل حمله نظامیان خارجی در گذشته یا به‌تاراج رفته‌ و یا تخریب شده اند.

کلیدواژه