حوت 18, 1397 14:30 Asia/Kabul
  • گرامیداشت سالگرد درگذشت مارشال فهیم در کابل

پنجمین سالگرد وفات مارشال فهیم در کابل پایتخت افغانستان، گرامی داشته شد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری،در این گردهمایی که مقامات دولتی ،رهبران جهادی،اعضای شورای ملی و شماری از مجاهدین شرکت داشتند به ابعاد مختلف شخصیت فهیم روشنی انداخته شده و وحدت و یکپارچگی در شرایط کنونی از نیاز های اساسی مردم افغانستان خوانده شد.

کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و رییس شورای عالی صلح، صلح را یکی از نیازمندی های اساسی مردم دانسته از طالبان ودولت مردان خواست تا به این خواست مردم پاسخ مثبت داده شود .

خلیلی تاکید کرد که اگر طالبان به امارت اسلامی تاکید داشته باشند این خواست هرگز قابل پذیرش نیست واگر حکومت در این شرایط که به صلح نزدیک شده همکاری نشود غیر قابل پذیرش ویا خیانت است.

عبدالرب رسول سیاف ،ارغندیوال و قانونی از روند صلح حمایت نموده وصلح را در شرائط کنونی از اولویت های خود خوانده و تاکید به صلح باعزت نمودند.عبدالهادی ارغندیوال به اشاره به نشست قطر گفت دیگران منافع خود را در افغانستان جستجو می کنند اما ما در فکر منافع ملی خود نیستیم وی تاکید کرد باید اختلافات را کنار گذاشته به منافع ملی افغانستان فکر کنیم.

قانونی با بیان این که تنها طالبان مشکل نیست داعش و سایر گروه های تروریستی هم مشکل است. قانونی به نقش مقاومت گران تاکید کرد و گفت نباید این حوزه در برنامه های صلح  نادیده گرفته شود.

قانونی با بیان این که صلح در جریان است خواهان تجمع نیروهای جهادی بخاطر اتخاذ موقف واحد گردیده و تا کید کرد : باید طرح  روشن در خصوص صلح ریخته شده و خطوط سرخ آن برجسته و تدوین گردد و موقف واحد خود را هم با دولت وسایرین در میان بگذاریم .

پنج سال قبل از امروز مارشال فهیم در کابل درگذشت وهر سال در ۱۸ حوت از کارنامه های وی یادبود به عمل می آید.

کلیدواژه