حوت 20, 1397 17:03 Asia/Kabul
  • نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان در کابل با نگاهی نو

نشست سه جانبه میان معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، سفیران پاکستان و چین در کابل برای پیشبرد روند صلح برگزار شد.

 

این نشست روی سه محور اساسی ایجاد اعتماد، توسعه همکاری و مبارزه با هراس افگنی میان این کشورها می‌چرخید.

سفیر پاکستان در کابل می گوید که آنان در روند صلح افغانستان نقش اساسی را برای کشاندن طالبان به میز گفتگوها بازی کرده اند.

زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان در کابل می گوید: “پاکستان نقش خودش را برای تشویق و کشاندن طالبان به مذاکرات دوحه بازی کرده است؛ نمونه آن رهایی ملا برادر معاون سیاسی این گروه از بند اسارت است، ما در پشت صحنه نیز برای آغاز گفتگوهای میان-فغانی تلاش می کنیم.

در همین حال سفیر چین در کابل می گوید که کشورش برای حمایت از روند صلح افغانستان آماده است و آنها از مذاکرت آشتی به رهبری افغانها حمایت می‌کنند.

لیو جین سونگ سفیر چین در کابل ابراز میکند: “ما آرزو داریم که تمام گفتگوهای صلح به رهبری و حاکمیت افغانها باشد، و دولت افغانستان نقش محوری در این گفتگوها را بازی کند؛ ما به عنوان یک کشور نمی خواهیم بازی جدید در روند صلح افغانستان آغاز شود.

ما در کنار همکاری به صلح این کشور بیشتر امیدوار هستیم.

”همزمان با این وزارت امور خارجه افغانستان خواهان حمایت صادقانه پاکستان از روند صلح افغانستان است و می گویند که این حمایت می تواند اعتماد محکم میان دو کشور را شکل دهد.

ادریس زمان معین وزارت امور خارجه میگوید: “از همه مهمتر این است که اعتماد میان افغانستان و پاکستان بیشتر شود و این اعتماد زمانی عملی خواهد بود که پاکستان از روند صلح افغانستان حمایت کند و جانب دیگرش هم این است که مبارزه با هراس افگنی میان دو کشور را تقویت کند.

این در حالی است که پاکستان همواره در حمایت از هراس افگنی و پناه دادن گروه های شورشی در خاکش از سوی مقام های افغان متهم شده است، این بار انتظار میرود که اسلام آباد در روند صلح افغانستان نقش خودش را به درستی بازی کند.

کلیدواژه