حمل 20, 1398 09:36 Asia/Kabul
  • ارسال طرح بودجه انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به وزارت مالیه

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، اعلام کردند که طرح بودجه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را به وزرات مالیه ارسال کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس،براساس این طرح، برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان که قرار است در ششم ماه میزان برگزار شود، در حدود دویست میلیون دلار نیاز است.

رحیمه ظریفی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت: با حضور رئیس خزانه وزارت مالیه در کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته توانستیم بودجه انتخابات را به این وزارتخانه ارسال کنیم و نقشه عملیاتی انتخابات نیز امروز نهایی شد.

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، افزود که این نهاد برنامه عملیاتی انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز نهایی ساخته‌است و نیز 2 عضو خارجی این نهاد در هفته آینده از سوی حکومت معرفی خواهند شد.

نهادهای ناظر بر روند انتخابات افغانستان، می‌گویند که کمیسیون مستقل انتخابات نخست باید برنامه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری را آماده سازد و سپس بودجه را تصویب کند.

صغری سعادت، سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت: در ابتدا برنامه‌ها و اهداف مشخص می‌شوند و براساس آن بودجه ساخته می‌شود؛ اگر قرار بر این باشد که ما در تمام مراحل انتخابات مخصوصأ روند ثبت‌نام‌های رأی‌دهندگان و تهیه لیست رأی‌دهندگان از تکنولوژی استفاده کنیم، فکر می‌کنم که بودجه سقفش بیشتر از چیزی می‌شود که کمیسیون در نظر گرفته است.

نهادهای ناظر، می‌افزایند که سازمان ملل متحد، چهار تن را که پیش از این ریاست کمیسیون‌های انتخاباتی چهار کشور دیگر را نیز به‌عهده داشته‌اند، همچون اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی به حکومت معرفی کرده‌است؛ دو تن از این افراد به کمیسیون مستقل انتخابات و دو تن نیز به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان گفت: ما در همچون وضعیت حضور 2 ناظر بین المللی را یا بازرسان خارجی را بدون حق رأی در کمیسیون‌های انتخابات لازم می‌بینیم. یکی اینکه بی‌اعتمادی است و خوب است که برای افزایش اعتماد کمک کند. و مساله مدیریت کمک‌ها و مشاوره‌های فنی است که در زمان تصمیم‌گیری‌ها به کمیسیون‌ها کمک کنند.

این همه در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، پس از در حدود 6 ماه نتوانسته نتایج نهایی انتخابات مجلس را به‌صورت کامل اعلام کند.

تگ