حمل 26, 1398 12:13 Asia/Kabul
  • سخنگوی طالبان: جنگ توسط آمریکا بر طالبان تحمیل شده است

سخنگوی طالبان اعلام کرد که آغاز عملیات بهاری در راستای نابودی اشغالگران صورت گرفته و اما جنگ نیز از سوی آمریکا بر این گروه تحمیل شده است.

 اخیرا طالبان عملیات بهاری را موسوم به «الفتح» اعلام کرد که واکنش تند مقامات آمریکایی و دولت افغانستان را در پی داشت.

مقامات آمریکایی اعلام عملیات جدید بهاری از سوی طالبان را اقدام نامناسب دانستند که می‌تواند به روند مذاکرات و تلاش‌های صلح در این کشور آسیب رساند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در واکنش به این موضوع در بیانیه تصریح کرد که جنگ از سوی تروریستهای آمریکایی بر این گروه تحمیل شده است.

سخنگوی طالبان تصریح کرد که تیم مذاکره کننده این گروه در دور پنجم مذاکرات صلح با آمریکا به لزوم توقف عملیات‌های شبانه و حملات هوایی کورکورانه تاکید کرده بود.

وی افزود: اما آمریکا به پیشنهادات طالبان در مذاکرات صلح اعتنایی نکرده و از 9 ماه به این سو نیروهای آمریکایی هر شب به حریم خانه‌ها تجاوز کرده، زنان و کودکان را به قتل می‌رسانند، مدارس و مساجد را تخریب می‌کنند.

مجاهد تاکید کرده است که دفاع از جان، مال، دین و ناموس حق مسلم جوامع بشری است و مردم افغانستان نیز نسبت به سایر کشورها به این مسئله حساسیت بیشتری دارند.

وی خاطرنشان کرد که عملیات بهاری از سوی طالبان در راستای نابودی اشغالگران و برپایی نظام اسلامی در این کشور آغاز شده است.

در حالی که آمریکا برای برگزاری دور ششم مذاکرات صلح با این گروه آمادگی می‌گیرد اما طالبان با صدور این بیانیه به لزوم نابودی نیروهای خارجی در این کشور تاکید کرده است.

کارشناسان معتقدند که عملیات بهاری طالبان نشان می‌دهد که 5 دور از مذاکرات آمریکا با طالبان هیچ پیشرفتی نکرده و این روند احتمالا با شکست روبرو خواهد شد.

کلیدواژه