ثور 07, 1398 10:04 Asia/Kabul
  • موافقت آمریکا، روسیه و چین برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان

آمریکا روز جمعه با روسیه و چین بر سر مسئله خروج نظامیان خارجی از افغانستان به توافق رسید، موضوعی که در توافق صلح مورد مذاکره توسط واشنگتن بخش اصلی تلقی می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن،زلمای خلیل زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان با نمایندگان روسیه و چین در مسکو دیدار کرد.

سه کشور در بیانیه ای مشترک، روند صلح «به رهبری افغانستان» را خواستار شدند و بسیاری از نکات کلیدی را که انتظار می رود در توافق پایانی بیان شود، مطرح کردند.

در این بیانیه که توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد نوشته شده است: «به عنوان بخشی از روند کلی صلح، سه طرف خواستار خروج منظم و مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان هستند.

سه کشور در این بیانیه تاکید کردند، طالبان در زمینه مبارزه با گروه تروریستی داعش و قطع روابط با القاعده «متعهد شده است.»این بیانیه ضمن درخواست از طالبان برای خودداری از «استخدام و آموزش تروریست ها و جمع آوری کمک مالی برای آنها» اعلام می کند، طالبان وعده داده است تا «ضمانت دهد مناطق تحت کنترل آنها برای تهدید علیه هر کشور دیگری مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.»

خلیل زاد همچنین در آخرین سفر خود به پاکستان و هند نیز مذاکرات جداگانه ای با مقامات این کشورها برگزار خواهد کرد، کشورهایی که دیدگاه های به شدت متفاوتی در مورد افغانستان دارند.

کلیدواژه