جوزا 26, 1398 15:07 Asia/Kabul
  • رایزنی معاون سیاسی رهبر طالبان با مقامات چینی پیش از دور هفتم مذاکرات صلح با آمریکا

روزنامه افغانستانی اعلام کرد که اعضای دفتر سیاسی طالبان به رهبری «ملاعبدالغنی برادر» به چین سفر کرده است تا با مقامات این کشور درباره دوره هفتم مذاکرات صلح با آمریکا رایزنی کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه چاپ کابل موسوم به «ویسا» نوشت: اعضای دفتر سیاسی طالبان به رهبری «ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی «ملاهبت‌الله» به پکن سفر کرده است.

گفته می‌شود که هیئت سیاسی طالبان در این سفر درباره دور هفتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان و مسائل مرتبط با دوران پسا توافق صلح با مقامات چینی گفت‌وگو کردند.

«فیض‌محمد زلاند» استاد دانشگاه تصریح کرد که دور هفتم مذاکرات آمریکا با طالبان سرنوشت ساز است و تصمیم نهایی گرفته خواهد شد. به همین دلیل اعضای دفتر سیاسی طالبان به کشورهای منطقه سفر می‌کنند تا با مقامات کشورها درباره آن رایزنی کنند.

هنوز این موضوع از سوی منابع رسمی تائید نشده است اما مقامات چینی در روزهای گذشته برای میزبانی از مذاکرات صلح افغانستان اعلام آمادگی کرده بودند.

از سوی دیگر قرار بود زلمی خلیلزاد نیز برای دیدار با اعضای دفتر سیاسی طالبان به قطر سفر کند اما دیدار ملابرادر از چین باعث شده است تا سفر خلیلزاد به قطر به تعویق بیافتد.

ظاهرا مشکلاتی در آمادگی‌ها برای برگزاری دور هفتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان وجود دارد زیرا تلاش‌ها برای ترغیب طالبان در نشست نروژ نیز به بن‌بست خورده است.

کلیدواژه