سرطان 16, 1398 12:20 Asia/Kabul
  • آغاز نشست نمایندگان افغانستان و طالبان در دوحه

نشست دو روزه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و هیاتی از سیاستمداران افغانستان دقایقی پیش در دوحه پایتخت قطر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نشست دو روزه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و هیاتی از سیاستمداران افغانستان دقایقی پیش در دوحه پایتخت قطر برگزار شد.

این نشست دو روزه است و هیأتی از افغانستان متشکل از اعضای شورای عالی صلح، مقام‌های فعلی و پیشین حکومتی، سیاسیون، اعضای جامعه مدنی، نمایندگان رسانه‌ها و زنان با نمایندگان گروه طالبان در خصوص صلح بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

هر چند موضوع این نشست تاکنون مشخص نشده، اما پیشتر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ آمریکا برای صلح افغانستان و مارکس پوتزل، نماینده‌ ویژه‌ی آلمان برای افغانستان اعلام کرده بودند که این نشست به میزبانی مشترک آلمان و قطر در شهر دوحه برگزار می‌شود.

یک هیأت 52 نفره از افغانستان روز گذشته (شنبه، ۱۵ سرطان) برای شرکت در این نشست به دوحه رفت.

در ترکیب این هیأت، چهره‌های سیاسی از جمله رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه‌ پیشین افغانستان، فوزیه کوفی، نماینده‌ پیشین بدخشان در مجلس نمایندگان، حبیبه سرابی، عضو شورای عالی صلح، حکمت خلیل کرزی، عمر زاخیلوال، محی‌الدین مهدی، سید حامد گیلانی و شماری از فعالان مدنی و خبرنگاران دیده می‌شود.

تقریبا 50 نماینده از افغانستان و 17 نماینده طالبان در یک کنفرانس دو روزه در مورد صلح افغانستان در دوحه شرکت کرده اند که روز یکشنبه آغاز شده است.زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا پیش از شروع این نشست در جمع خبرنگاران گفت: این کنفرانس فرصت خوبی برای افغان‌ها برای بحث در مورد آینده خود است.

انارخیل هنریار، یکی از نمایندگان افغانستان در این نشست نیز گفت که نگرانی‌های خود را در رابطه با حقوق زنان، آتش بس، خروج نیروهای ایالات متحده، مذاکرات در داخل افغانستان و ضمانت‌های ضد تروریسم در دیدار با خلیلزاد به اشتراک گذاشته است.

«صالح ظیف»، نماینده قطر نیز که در این نشست حضور دارد، گفت که هیچ راهی جز صلح وجود ندارد و ما برای صلح تلاش می‌کنیم.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان نیز پیش از آغاز این نشست گفت: هرکس در این نشست، دیدگاه‌های شخصی خود را درباره نحوه صلح در افغانستان حفظ خواهد کرد، اما موضع اعضای طالبان در جلسه نماینده طالبان، از سوی شیر محمد عباس استانکزی بیان خواهد شد.

 

کلیدواژه