سنبله 13, 1398 08:53 Asia/Kabul
  • کابلوف: روسیه توافق آمریکا ــ طالبان را تضمین می‌کند/ خروج آمریکا خشونت‌ها را کاهش می‌دهد

نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در افغانستان گفت که روسیه و شماری از کشورها آماده هستند تا توافق احتمالی بین آمریکا و طالبان را تضمین کنند در عین حال با خروج نیروهای آمریکایی، افغانستان به‌سوی ثبات حرکت خواهد کرد.

«ضمیر کابلوف» رئیس بخش آسیایی وزارت خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان ضمن تأکید بر آمادگی روسیه برای تضمین توافق آمریکا و طالبان گفت که شماری از دیگر کشورها نیز به‌عنوان ضامن در امضای این توافقنامه شرکت خواهند کرد.

کابلوف افزود که حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان دلیلی برای حملات طالبان است و با خروج این نظامیان و انعقاد توافق صلح، دلیلی برای ادامه خشونت‌ها در افغانستان باقی نمی‌ماند و این کشور حرکتش به‌سوی ثبات را آغاز می‌کند.

به گزارش «اسپوتنیک»، نماینده ویژه پوتین تأکید کرد که تاکنون توافقنامه نهایی نشده و دو طرف نیز به‌طور رسمی درباره آن اظهارنظر نکرده‌اند.

هفته گذشته نیز «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که این کشور آماده است تا به‌‌عنوان کشور ثالث در زمان انعقاد توافق آمریکا و طالبان حضور داشته باشد و یا در اجرای توافق نقش تضمین‌کننده را ایفا کند.

خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان همواره به‌عنوان یکی از بزرگترین خواسته‌های طالبان در گفت‌وگوهای قطر مطرح بوده و آمریکا نیز به‌ازای خروج از طالبان خواسته تا تضمین دهد از خاک افغانستان تهدیدی متوجه آمریکا و متحدانش نخواهد شد.

کلیدواژه