27 سنبله 1398, 12:52 کابل
  • دولت «اشرف غنی» حمله به تاسیسات نفتی عربستان را محکوم کرد!؟

ریاست جمهوری افغانستان باوجود این که موضع گیری‌های گذشته‌اش در حمایت از ریاض، انتقاد بسیاری از سیاسیون و مردم افغانستان را در پی داشت، به تازگی نیز حمله به تاسیسات نفتی عربستان را محکوم کرد.

ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای حمله بر تاسیسات نفتی دولتی آرامکوی عربستان سعودی توسط یمنی‌ها را محکوم کرد و آن را اقدامی «تروریستی» خواند.

چند روز پیش پالایشگاه بقیق و خریص در عربستان هدف حملات پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفتند.

«اشرف غنی» در ادامه نیز مراتب همدردی خود را به عربستان ابراز کرد.

بیانیه محکومیت اشرف غنی در حالی منتشر شده است که حمله نیروهای یمنی به پالایشگاه‌های سعودی چهار روز پیش انجام شده بود.

براساس گزارش‌ها، این حملات باعث شد تا تولید نفت عربستان به میزان 50 درصد کاهش یابد و به گفته منابع خبری، بازسازی تاسیسات نفتی عربستان چند هفته زمان خواهد برد.

رئیس جمهور افغانستان پیش از این نیز در پی تلاش برای کسب حمایت عربستان از روند صلح افغانستان و مشروعیت‌زدایی از طالبان از تجاوزگری سعودی‌ها بر یمن حمایت کرده بود که البته حمایت حکام سعودی را نیز در برداشت.

برخی کارشناسان نیز دلیل ورود حکام سعودی به روند صلح افغانستان را تلاش برای زمینه‌سازی برای گسترش فعالیت‌های داعش در افغانستان می‌دانند، زیرا طالبان بزرگترین دشمن جریان تکفیری داعش در افغانستان محسوب می‌شود که با انجام عملیات‌های گسترده میدانی علیه داعش برنامه ریزی‌های آمریکا و عربستان برای داعش در افغانستان را مختل کرده است.

تعدادی از علمای دینی افغانستان نیز در گذشته از  موضوع‌گیری دولت اشرف غنی در نادیده گرفتن کشتار روزانه غیرنظامیان یمنی و جنایات آل سعود در این کشور به شدت انتقاد کردند.

«مولوی حبیب‌الله حسام» رئیس شورای اخوت اسلامی کابل گفته بود که  حکومت افغانستان حتما نامه سفارت آمریکا را علیه مظلومان یمن و در حمایت از ظالمان حامی اسرائیل و آمریکا خوانده است که این چنین واکنش نشان داده و به حمایت از آل‌سعود و محکومیت یمنی‌ها برخاسته است.

رئیس شورای اخوت اسلامی کابل تاکید کرده بود: گرچه حکومت افغانستان همواره از حامیان عربستان بوده اما نادیده گرفتن مظلومیت و کشتار هزاران کودک بی‌گناه یمنی حکایت از حافظه و وجدان مرده‌ای دارد که حکومت افغانستان از یاد برده است.

دو سال پیش نیز اعلامیه انتشار یافته‌ای از سوی دفتر اشرف غنی ریاست جمهوری افغانستان مبنی بر حمایت تمام قد افغانستان از عربستان در جنگ با یمن جنجال برانگیز شد، ریاست جمهوری افغانستان در آن بیانیه اعلام کرده بود که دولت افغانستان از ایجاد ائتلاف نظامی عربستان سعودی در مقابله با حوثی‌های یمن، اعلام حمایت کرده و با «تمام نیرو» در کنار عربستان سعودی ایستادگی می‌‌کند.

هم‌چنین  «عبدالطیف پدرام» رئیس اپوزیسیون دولت افغانستان نیز با تأکید بر اینکه یمن به عربستان سعودی حمله نکرده و ریاض و دولت‌های عرب، با حمایت آمریکا، انگلیس و فرانسه در ائتلاف تحت رهبری سعودی به یمن حمله کردند؛ گفته بود که یمن هم یک کشور اسلامی است و حکومت افغانستان نباید مرتکب چنین اشتباه بزرگی شود.

تگ

کامنت