سنبله 28, 1398 12:09 Asia/Kabul
  • ۹ روز تا انتخابات؛ اختلافات داخلی کمیسیون انتخابات افغانستان باقی است

در حالی که تنها ۹ روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده در درون کمیسیون انتخابات این کشور بر سر گزینش معاون دبیرخانه اختلاف وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، منابع خبری اعلام می‌کنند که بین اعضای ارشد کمیسیون انتخابات افغانستان برای گزینش معاون مالی و اداری دبیرخانه این کمیسیون اختلاف‌نظر وجود دارد.

به گزارش «طلوع نیوز»، «حوا علم نورستانی» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در نامه‌ای از کمیسیون اصلاحات اداری خواسته تا هر چه زودتر گزینش مقام معاونت دبیرخانه این کمیسیون را انجام دهد اما معاون کمیسیون انتخابات و رئیس دبیرخانه این کمیسیون در نامه‌های جداگانه از این نهاد خواسته‌اند که تا پایان انتخابات این اقدام را به تعویق بیندازد.

پیش از این نیز شماری از نامزدان و نهادهای ناظر انتخاباتی کارکرد کمیسیون انتخابات افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و با اشاره به عدم استخدام همه کارمندان موقت کمیسیون برای روز انتخابات افزودند که کمیسیون برای برگزاری انتخابات آمادگی ندارد.

اکنون نیز گزارش‌های مبنی بر ادامه تنش‌ها و اختلافات درونی در کمیسیون انتخابات سبب افزایش نگرانی‌ها نسبت به برگزاری شفاف انتخابات شده است.

«محمد یوسف رشید» مسئول بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه (فیفا) پبا اشاره به این موضوع گفت: افشاسازی‌هایی که درون کمیسیون صورت می‌گیرد نشان دهنده درماندگی‌های موجود در این نهاد و همچنین گواه بر این است که کمیسیون ظرفیت حل مشکلات داخلی خود را ندارد.

«نعیم ایوب زاده»، مسئول بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نیز اظهار داشت: امیدواریم که اینها در رقابت‌ها و پرخاش‌گری‌هایشان در جنگی که بین دبیرخانه و اعضای کمیسیون وجود دارد ساختار را زیر سوال نبرند و روند انتخابات را قربانی نکنند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی قرار است ششم مهرماه برگزار شود که نگرانی‌های زیادی نسبت به عدم شفافیت انتخابات وجود دارد و کارشناسان نگران هستند که موضع متضاد در داخل کمیسیون می‌تواند تمام روند انتخابات را به زیر سوال ببرد.

کلیدواژه