30 سنبله 1398, 14:02 کابل

محمد اشرف غنی امروز شنبه(30 سنبله) در پیامی به مناسبت روز جهانی صلح گفته است که از این روز در حالی در افغانستان تجلیل می‌شود که کشور از بیش از هر زمانی به صلح نزدیک شده است.

در بیانیه‌ای رئیس جمهوری افغانستان آمده است:  حکومت وحدت ملی در طول پنج سال گذشته برای دست یافتن به صلح پایدار، عادلانه و باعزت در کشور تلاش‌هایی انجام داده؛ زمینه اجماع در سطح کشورهای همسایه، منطقه و فرامنطقه را فراهم کرده است و موضوع صلح از حاشیه به متن آمده است.

رییس‌جمهور با اشاره به برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح و ایجاد وزارت دولت در امور صلح به منظور انسجام و تسریع و تسهیل این روند،خاطرنشان کرده است که این امر نشان‌دهنده قاطعیت و اراده قوی حکومت برای تامین صلح است.

غنی تاکید کرده است: “باید به صراحت گفت که صلح پایدار دقت، جرئت و خلوص نیت می‌خواهد.صلح پایدار باور به عدالت و کرامت انسانی را از ما تقاضا دارد. بدون هیچ تردیدی صلح واقعی زمانی تحقق و دوام می‌یابد که مردم افغانستان، زن و مرد، فارغ از تبعیض و بی‌عدالتی به حقوق خود نایل آیند”.

رییس جمهور اضافه کرده است که حکومت بار دیگر خواستار آتش‌بس است و برای دستیابی به صلح واقعی، آتش‌بس و قطع خونریزی لازم است.

جزئیات بیشتر این خبر در گزارش همکارمان قریشی موجود است.

تگ

کامنت