میزان 07, 1398 17:37 Asia/Kabul
  • سرور دانش: همه طرف‌ها باید به نتیجه انتخابات احترام بگذارند

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای گفت که انتخابات ششم میزان پاسخ مثبت مردم به دموکراسی، جمهوریت و نظام سیاسی مبتنی بر انتخابات بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، «محمدسرور دانش»، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای گفت که انتخابات ششم میزان پاسخ مثبت مردم به دموکراسی، جمهوریت و نظام سیاسی مبتنی بر انتخابات بود.

به گفته او، مردم همچنان در این انتخابات به «امارت» و «اداره موقت» و دیگر سیستم‌های دیکتاتوری و غیرقانونی «نه» گفتند.

سرور دانش افزود که انتخابات روز شنبه، ششم میزان، بار دیگر شکست طالبان، پیروزی مردم، حکومت و نظام مردم‌سالار و شهامت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان را به نمایش گذاشت.

وی با اشاره به میزان بلند مشارکت مردم «هزاره‌جات و مناطق مرکزی» در انتخابات، از وفاداری آن‌ها به پروسه‌های ملی و مدنی قدردانی کرد.

دانش افزود که کمیسیون‌های انتخاباتی به رغم همه مشکلات و نارسایی‌ها از تمام توان و تلاش خود کار گرفتند تا انتخابات شفاف‌تری را برگزار کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان همزمان تأکید کرد که این کمیسیون‌ها مکلف هستند از آرای مردم به خوبی صیانت و نتایج آن را به گونه شفاف و مطابق قانون اعلام کنند و همه طرف‌ها هم باید به آن احترام بگذارند.

محمدسرور دانش گفت که افغانستان اکنون یک گام موفقیت دیگری را برداشته است و همگی فصل نویی را آغاز خواهند کرد.

وی تأکید کرد که اکنون لازم است تا همگی، رقابت‌های انتخاباتی را کنار بگذارند و برای بهروزی و شکوفایی افغانستان از هیچ کوششی دریغ نورزند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه، ششم میزان، در حالی برگزار شد که گروه طالبان در هشدارهای پی‌درپی گفته بود از برگزاری آن جلوگیری خواهد کرد.

با این حال، از مجموع ۵ هزار و ۳۷۳ مرکز رأی‌دهی که قرار بود در آن انتخابات برگزار شود، تنها ۴۶۸ مرکز آن در این روز بسته بود. دلیل بسته بودن بیشتر این مراکز هم تهدیدات امنیتی عنوان شده است.

وزارت کشور افغانستان می‌گوید که اعضای طالبان در روز انتخابات ۶۸ مورد حمله را انجام دادند که باعث اخلال این روند نشد.

تاکنون سطح مشارکت مردم به صورت رسمی مشخص نشده است، اما گمان می‌رود بین دو میلیون تا دو میلیون و دویست هزار نفر در این انتخابات شرکت کرده باشند.

به نوشته روزنامه 8 صبح، در انتخابات ششم میزان 18 نفر نامزد بودند که با انصراف 5 تن آن‌ها، تنها 13 نفر برای رقابت در این روز در میدان باقی مانده بودند.

قرار است نتیجه ابتدایی این انتخابات در ۲۷ میزان اعلام شود.

کلیدواژه