میزان 18, 1398 15:44 Asia/Kabul
  • پامپئو دوباره لاهه را برای بررسی جنایت جنگی آمریکا در افغانستان تهدید کرد
    پامپئو دوباره لاهه را برای بررسی جنایت جنگی آمریکا در افغانستان تهدید کرد

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه بررسی جنایت جنگی توسط دادگاه لاهه اتلاف وقت است، گفت: آمریکا از تمام امکانات برای جلوگیری از این تحقیقات استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو» در واکنش به از سرگیری بررسی جنایت جنگی نظامیان آمریکا در افغانستان در بیانیه‌ای گفت: آمریکا عضویت دیوان کیفری بین المللی را نداشته و تصمیم برای از سرگیری مذاکرات نقض حاکمیت این کشور خواهد بود.

رئیس دیوان کیفری بین‌المللی اجازه تجدید نظر در مورد پرونده بررسی جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان را که مدتی قبل تحت فشار دولت ترامپ کنار گذشته شده بود، صادر کرد.

در ماه آوریل(حمل) سال جاری پس از آنکه دولت ترامپ روادید قاضی پرونده جنایات جنگی آمریکا در افغانستان را صادر نکرد، دادگاه کیفری بین‌المللی تصمیم گرفت پرونده جنایت جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان را کنار گذاشته و از دستور کار خارج کند.

ترامپ کنار گذاشتن بررسی جنایت جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان را پیروزی بزرگ برای آمریکا خواند و اعلام کرد که بررسی چنین پرونده‌هایی حاکمیت آمریکا را زیرسوال می‌برد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: واشنگتن متعهد است تا شهروندان این کشور را از تلاش‌های نادرست برخی افراد در محاکم بین‌المللی مصون نگهدارد.

پامپئو بیان داشت: هر گونه تلاش دیوان کیفری بین المللی برای از سرگیری جنایت جنگی در افغانستان اتلاف وقت و منابع این سازمان است. 

وی در خاتمه ضمن تهدید دیوان کیفری بین المللی یادآور شد: آمریکا از تمام امکانات خود برای جلوگیری از این تحقیقات استفاده کرده و در صورت نیاز ویزای تمام قضات دادگاه یا بخشی از آنها لغو خواهد شد. 

کلیدواژه