میزان 21, 1398 18:56 Asia/Kabul
  • وال استریت ژورنال: آمریکا به دنبال از سرگیری مذاکرات با طالبان است

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال از تصمیم آمریکا برای از سرگیری مذاکرات این کشور با طالبان خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: در زمان حضور خلیلزاد در پاکستان وی با هیات طالبان دیدار و در مورد شرایط از سرگیری مذاکرات رایزنی کرده است. 

براساس این گزارش، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با دیپلمات برجسته کشورهای مختلف دیدار و سپس در پاکستان با ملابرادر، معاون سیاسی طالبان دیدار و رایزنی کرده است. 

ترامپ ماه گذشته به دلیل آنچه کشته شدن یک سرباز آمریکایی در افغانستان عنوان شد، مذاکرات میان طالبان و آمریکا را بعدها از ماه مذاکرات فشرده برای پایان جنگ در افغانستان را لغو کرده و اعلام کرد که حملات علیه طالبان تشدید خواهد شد.

به نوشته این رسانه آمریکایی، در این دیدار نماینده آمریکا و هیات طالبان برای افزایش اعتماد در مورد کاهش خشونت و همچنین تبادل زندانیان گفتگو کردند. 

هفته گذشته اعلام شد که طالبان 3 مهندس هندی زندانی را در عوض 12 فرمانده ارشد این گروه از زندان آمریکایی بگرام معاوضه کرده است. 

وال استریت ژورنال اضافه کرد: هفته گذشته ترامپ در یک گردهمایی انتخاباتی پیامهای را برای آغاز مذاکرات ارسال کرد، وی گفت: آمریکا دچار اشتباه فاحشی شده و ما به تلاش داریم با انعقاد یک قرارداد خوب سربازان خود را بازگردانیم. 

 الگویی اشرف غنی برای پیشنهاد آتش بس در زمان عید فطر و قبول کردن آن از طرف طالبان می تواند به الگوی برای کاهش خشونت در این کشور استفاده شود، هرچند طالبان دیگر هیچگاه حاضر به پذیرش آتش بس از سوی دولت نشد. 

براساس نوشته این روزنامه آمریکایی، همچنین این منبع آگاه اضافه کرد: طالبان پیشنهاد داده است که در عوض آزادی «انیس حقانی» که در حال حاضر در اختیار دولت افغانستان قرار دارد، حاضر است دو مهندس آمریکا و استرالیایی را از زندان‌های این کشور آزاد کند. 

تاکنون وزارت خارجه آمریکا در مورد محتوای مذاکرات خلیلزاد و طالبان اظهارنظری نکرده است، اما عنوان کرده است که این سفر به منظور آغاز مذاکرات میان آمریکا و طالبان انجام نشده است. 

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرده است که هیچ تغییری در محتوای متن گفتگو شده با آمریکا انجام نخواهد شد و طالبان آماده است که این توافق را امضا کند و در حال حاضر این موضوع به آمریکا بستگی دارد که بخواهد جنگ را ادمه دهد یا اینکه از طریق مسالمت آمیز بحران افغانستان حل شود. 

وال استریت ژورنال ادامه داد: براساس پیش نویس قرارداد میان آمریکا و طالبان، 5 هزار نظامی آمریکایی طی 180 روز آینده از افغانستان خارج و مابقی نظامیان نیز طی یکسال آینده درعوض قطع ارتباط طالبان با القاعده و همچنین تضمین عدم تبدیل شدن افغانستان به مکانی برای تروریسم از این کشور خارج می‌شدند.

دیدار خلیلزاد با ملا برادر اولین گفتگوی رسمی آمریکا و طالبان بعد از لغو قرارداد میان دو گروه از سوی ترامپ است. 

تگ

کامنت