میزان 29, 1398 18:33 Asia/Kabul
  • افزایش تلفات غیرنظامیان افغان همزمان با خروج آمریکا از مذاکرات صلح با گروه طالبان

 معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان از افزایش تلفات زنان و کودکان افغان همزمان با خروج آمریکا از مذاکرات به اصطلاح صلح با گروه طالبان در قطر خبر داد .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، « محمد نعیم نظری »روز دوشنبه در نشست خبری در کابل با اشاره به توقف مذاکرات آمریکا و گروه طالبان به بهانه حملات ضد نظامیان آمریکایی در افغانستان گفت ، در شش ماه نخست سال جاری بیش از 1600 کودک افغان بر اثر درگیری ، انفجار و حملات  تروریستی  کشته و زخمی شدند که این میزان در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، 26 درصد افزایش یافته است.

معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان افزود، در شش ماه نخست سال جاری  578 زن افغان نیز کشته و زخمی شدند که این میزان نیز در مقایسه با شش ماه نخست سال گذشته 16 درصد افزایش را نشان می دهد.

محمد نعیم نظری همچنین  مجموع تلفات غیرنظامیان افغان در شش ماه نخست امسال را 1611 نفر اعلام کرد و گفت، در این مدت بیش از 4800 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان افزود، این آمار نشان می دهد مجموع تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست امسال در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته بیش از 8 درصد افزایش یافته است .

هفته گذشته نیز دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان از افزایش 42 درصدی تلفات غیرنظامیان در 9 ماه سال جاری میلادی در مقایسه با 9 ماه سال گذشته خبر داده بود .

تگ

کامنت