عقرب 02, 1398 15:15 Asia/Kabul
  • بیزنس لاینز: اهداف طالبان به عنوان جنبش بومی با القاعده بسیار تفاوت دارد

رسانه هندی با اشاره به اظهارات سازمان‌ها و مقامات آمریکایی درباره طالبان و القاعده اظهار داشت که گروه طالبان جنبش بومی در افغانستان است و اهدافش نیز بسیار متفاوت با القاعده است.

رسانه هندی بزنس لاینز درباره دوگانگی آمریکا درباره نقش طالبان و ابراز نارضایتی پاکستان از مداخله هند در منطقه نوشت که این موضوع مسائل جاری را بیش از گذشته پیچیده می‌کند.

به نوشته این رسانه، نتایج انتخابات افغانستان اگرچه با تاخیر اما سرانجام اعلام خواهد شد و و کسانی که معتقدند این موضوع به سردرگمی درباره حاکم آینده بر این کشور بی‌ثبات پایان خواهد داد، سخت در اشتباه هستند.

چگونگی تعامل آمریکا با طالبان و تشکیل دولت آینده افغانستان همچنین معادله همسایگان این کشور از جمله هند نیز می‌تواند در یک دور تازه از خشونت قرار گیرد.

به نوشته بزنس لاینز، از گذشته سازمانهای اطلاعاتی آمریکا طالبان و گروه تروریستی القاعده را دو گروه همسان معرفی می‌کردند در حالی که طالبان یک جنبش بومی است و اهدافش نیز بسیار متفاوت با القاعده است اما اکنون به نظر می‌رسد این سازمانها نیز تفاوت این دو را فهمیده‌اند.

«نشنال اینترست» درباره اشتباهات مقامات آمریکایی در افغانستان پیش از این نوشته بود که طالبان یک گروه شبه‌نظامی محلی است و اعضای آن تروریست نیستند، این گروه تنها برای حاکمیت در کشور خود تلاش می‌کند.

علاوه بر آن نیز تروریست‌هایی که حمله یازده سپتامبر را انجام دادند از اعضای القاعده بوده و از طالبان نبودند. درست است که طالبان از آنها میزبانی می‌کنند، اما اکثر اعضای القاعده سعودی‌ها بودند و طالبان نیز به دلیل ارزش بالایی که افغان‌ها بر مهمان‌نوازی قائلند، با اعضای القاعده مانند مهمان رفتار می‌کردند.

این رسانه آمریکایی اظهارداشت: طالبان در ادامه نیز برای این اشتباه هزینه سختی را پرداختند و دلیلی وجود ندارد که گمان کنیم به دنبال تکرار اشتباه خود باشند.

نویسنده در ادامه این یادداشت تصریح می‌کند که طالبان به این دلیل با آمریکا می‌جنگد که مایل به حکومت بر کشور خود هستند، نه آمریکا.

بنابراین ترامپ برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان فرصت را از دست می‌دهد.

کلیدواژه