عقرب 04, 1398 15:33 Asia/Kabul
  • استقرار جنگندهای آمریکایی «F16 فالکن» در پایگاه هوایی بگرام

پس از رکوردزنی آمریکا در بمباران افغانستان این بار هواپیماهای جنگنده F۱۶ فالکن هم پس از F-۳۵A و F-۳۵B برای پشتیبانی نیروهای ناتو وارد این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گزارش‌ها حاکی از آن است که جنگندهای آمریکایی «F16 فالکن» نیز برای پوشش عملیات‌های نظامی نیروهای ناتو وارد افغانستان شده‌اند.

گفته می‌شود این سری از جنگنده‌های F16 هم اکنون در پایگاه هوایی نیروهای آمریکایی در بگرام مستقر شده و قرار است علاوه بر حمایت از نیروهای آمریکایی و ناتو در عملیات‌ها، در حمایت از نیروهای افغان و آموزش نیز بکارگیری شوند.

این جنگنده‌ها می‌توانند به نیروهای ناتو کمک کنند که بر ماموریت آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغان تمرکز داشته باشند.

شایان ذکر است، مقامات آمریکایی تصریح می‌کنند که این جنگنده‌ها حین پشتیبانی نیروهای ناتو و مأموریت آموزش و حمایت از نیروهای افغان، می‌توانند حملات به مخالفان مسلح را ادامه دهند.

جنگنده‌های F16 فالکن در حالی به یگان هوایی نیروهای آمریکا در پایگاه نظامی بگرام پیوسته که با آغاز هجدهمین سالروز آغاز حمله آمریکا به افغانستان نیروی هوایی آمریکا در اقدامی بی‌سابقه در 10 سال گذشته حملات هوایی خود را در این کشور شدت بخشید.

براساس گزارش فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا؛ هواپیماهای جنگنده و بی سرنشین آمریکایی تنها در ماه سپتامبر سال جاری میلادی 948 بمب و موشک را در افغانستان پرتاب کرده‌اند و این آمار در حالی است که سال گذشته میلادی نیز 7 هزار و 362 بمب و موشک در افغانستان توسط نیروی هوایی آمریکا پرتاب شد.

همچنین چندی قبل گزارش دیگری از عملیات دو فروند جنگنده F-35A نسل پنج و رادارگریز مجهز به 6 بمب GBU-49 هدایت‌شونده لیزری، 2 موشک AIM-9X حرارت یاب کوتاه برد هوا به هوا برای انجام عملیات در افغانستان خبر داده بود.

گفتنی است هواپیماهای جنگنده F-35A از  پایگاه نظامی آمریکایی در الظفره امارات متحده به افغانستان آمده است و پیش از این نیز ارتش آمریکا برای نخستین بار جنگنده F-35B را در افغانستان مورد آزمایش قرار داد.

به نوشته تسنیم، یادآور می‌شود، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما»، در نیمه نخست سال جاری میلادی شمار افرادی که در عملیات‌های نیروهای آمریکایی و افغان کشته و زخمی شدند را بیش از شمار تلفات بر اثر حملات مخالفان مسلح دولت افغانستان اعلام کرده است.

کلیدواژه