سرطان 27, 1400 08:42 Asia/Kabul
  • جایزه بزرگ جشنواره کن برای سینمای ایران
    جایزه بزرگ جشنواره کن برای سینمای ایران

جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن به‌طور مشترک به فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی از ایران و فیلم «محفظه شماره ۶» از یوهو کاسمانین از فنلاند رسید.

به گزارش ایرنا، مراسم اختتامیه هفتادوچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن پس از ۱۲ روز شامگاه شنبه در سالن گرند لومیر برگزار شد و برندگان بخش رقابتی این جشنواره اعلام شدند.

از بین ۲۴ فیلمی که در این بخش رقابت می‌کردند، نخل طلای امسال به فیلم تایتان ساخته جولیا دوکرنا کارگردان و فیلمنامه‌نویس ۳۷ ساله فرانسوی رسید، فیلم قهرمان از اصغر فرهادی و محفظه شماره ۶ یوهو کاسمانین به طور مشترک جایزه بزرگ جشنواره را گرفتند و جایزه هیات داوران هم مشترکا به دو فیلم مموریا ساخته آپیچاتپونگ ویراستاکول و زانوی احد از نداو لاپید اهدا شد.

در شاخه بازیگری، کلب لندری جونز برای فیلم نیترام برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد و رنیت رانسوه برای بازی در فیلم بدترین آدم جهان جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.

همچنین، لئوس کاراکس برای موزیکال آنت برنده جایزه بهترین کارگردان این دوره جشنواره کن شد و ریوسوکی هاماگوچی برای فیلم ماشینم را بران جایزه بهترین فیلمنامه را به خانه برد. 

جایزه دوربین طلایی به فیلم «مورینا» ساخته آنتونتا کوشیانوویچ اهدا شد و فیلم همه گاوهای دنیا نخل طلای بهترین فیلم کوتاه را گرفت. 

جشنواره کن ۲۰۲۱ که قرار بود از ۱۱ تا ۲۲ مه برگزار شود، به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد و سرانجام پس از نزدیک به دو ماه از ۶ تا ۱۷ ژوئیه برگزار شد.

کلیدواژه