قوس 15, 1400 18:26 Asia/Kabul
  • نگرانی شهروندان غور از خطر فرو ریختن منار جام
    نگرانی شهروندان غور از خطر فرو ریختن منار جام

شهروندان در ولایت غور می گویند که آثار باستانی این ولایت بخصوص منار جام با آمدن فصل سرما و ریزش برف و باران در خطر جدی فرو ریختن قرار دارد، آنان از مسئولین می خواهند تا نگذارند این منار از بین برود.

به گزارش رادیودری، محمد عیسی، از فرهنگیان و شهروندان ولایت غور می گوید که متاسفانه به دلیل ناامنی ها مسئولین حکومت سابق نتوانستند کاری بنیادی برای حفظ آثار باستانی این ولایت بخصوص منار جام انجام بدهند.

به گفته وی، ما همه ساله نگرانی خود را از فرو ریختن این اثر ارزشمند تاریخی بیان می کردیم اما هیچ گونه اقدام موثری از سوی مسوولین صورت نمی گرفت.

از سوی دیگر، روح اله یکی دیگر از شهروندان غور می گوید که با آمدن امنیت باید مسوولین حکومت فعلی برای حفظ آثار باستانی تلاش بکنند و گام های موثر و عملی بردارند.

او تاکید می کند در صورتی که منار جام از بین برود این فاجعه و بدنامی نه تنها برای مردم غور بلکه تمام افغانستان می باشد.

در همین حال، مولوی عبدالحی زعیم، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت غور نیز تایید می کند که منارجام در خطر جدی فرو ریختن قرار دارد، طوریکه بخش هایی از اطراف، زینه‌ها و قسمت‌هایی از درون آن نسبتا تخریب و یا کج شده است.

به گفته وی، در حال حاضر هیچ بودجه ای از حکومت سابق برای بازسازی این منار در دسترس نمانده و در صورت بی‌توجهی سازمان های فرهنگی جهانی، این منار به صورت کامل تخریب خواهد شد.

رئیس اطلاعات و فرهنگ غور از سازمان جهانی یونسکو خواست تا در راستای بازسازی منارجام اقدام نموده و از خطر فرو ریختن آن جلوگیری بکند.

او همچنان از مستقر کردن نیروهایی برای تامین امنیت این اثر تاریخی یاد آوری نموده تاکید کرد که روز گذشته شماری از مقامات دولتی از منارجام بازدید کردند که برای حفاظت از آن یک پوسته ایجاد شده‌ و یک قطعه ۳۰ نفره به عنوان محافظ در آن توظیف شده است.

منار باستانی جام یکی از ۳۴۹ اثر و آبده تاریخی در ولایت غور است که در زمان حکمروایی غوریان در دره جام ولسوالی شهرک این ولایت ساخته شده است.

این منار در سال ۲۰۰۲ میلادی از سوی سازمان جهانی یونسکو جز میراث های فرهنگی جهان شناخته شد.

منار جام یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی افغانستان در معرض فروریختن قرار دارد

کلیدواژه