قوس 22, 1400 15:50 Asia/Kabul
  • ده‌ها ابنیه تاریخی در ولایت بلخ ترمیم شدند

مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ می‌گویند که از میان بیش از 60 بازمانده تاریخی در این ولایت، بیشتر آنان ترمیم شده‌اند.

به گزارش رادیودری، ذبیح‌الله نورانی، رییس اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ گفت: «ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ در نظر دارد تا تمامی بناهای تاریخی را که نیازمند به مرمت‌ کاری دارند با همکاری نهادهای کمک کننده از جمله نهاد آغاخان آن‌ها را ترمیم کند.»

مسجد خواجه پارسا یکی از بازمانده‌های تاریخی در ولسوالی بلخ ولایت بلخ است که بخش‌هایی از این مسجد مرمت کاری شده‌است.

همچنین مدرسه سلطان‌العلما بهاء‌الدین ولد پدر مولانا جلال‌الدین محمدبلخی یکی دیگر از بازمانده‌های تاریخی است که در ولسوالی بلخ موقعیت دارد.

پوشش حفاظتی نیز برای این بازمانده تاریخی ساخته شده‌است تا از ویران شدن آن در اثر باران جلوگیری شود.

این مکان‌های تاریخی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در ولایت بلخ هستند.

صالح‌محمد خلیق، از فرهنگیان و رییس پیشین اطلاعات و فرهنگ بلخ می‌گوید که در بلخ ۱۲۰ منطقه باستانی و بازمانده‌های تاریخی وجود دارند.

از این میان، بیش از ۶۰ بازمانده تاریخی در این ولایت شناسایی و شماری از آنان ترمیم شده‌اند که این کار سبب رشد صنعت گردشگری در بلخ خواهد شد.

در سال‌های اخیر، مسجد نُه‌گنبد، آرامگاه خواجه نصر پارسا، بخشی از باغ تاریخی جهان‌نما، آرامگاه رابعه بلخی، فاطمه بلخی، مزار خواجه نظام‌الدین و آبده مسجد تاریخی و تخته‌پل مرمت‌کاری شده‌اند اما هنوز برخی از این بازمانده‌ها نیاز به مرمت کاری دارند.

سال طلایی برای ترمیم بناهای باستانی هرات

مرمت مدرسۀ بهاءالدین ولد در شمال افغانستان

کلیدواژه