جدی 15, 1400 11:11 Asia/Kabul
  • کهن‌سال‌ترین مرد افغانستان در ۱۴۴ سالگی درگذشت
    کهن‌سال‌ترین مرد افغانستان در ۱۴۴ سالگی درگذشت

مولوی محمد امین، کهن‌سال‌ترین مرد افغانستان در سن ۱۴۴ سالگی در ولایت سمنگان درگذشت. گفته می‌شود او هم‌سن عبدالرحمان خان بوده‌است.

به گزارش رادیودری، محمد هاشم سروری؛ معاون پیشین شورای ولایتی سمنگان به آوا گفت: مولوی محمد امین؛ یکی از علمای سمنگان، روز گذشته، ۱۴ جدی به عمر ۱۴۴ سالگی در ولسوالی روی "دو آب" سمنگان درگذشت.

به گفته او، مولوی محمد امین فارغ التحصیل "دارالعلوم دیوبند" کشور هندوستان بود و به شیخ الحدیث والقرآن و مولوی کلان در میان مردم مشهور بود.

سروری افزود که مولوی محمد امین پس از فراغت تا دوره کهن‌سالی در خدمت مردم، جامعه و به ویژه در بخش تعلیم و تربیه علوم دینی بود و صدها تن از عالمان دینی را فارغ و تقدیم جامعه اسلامی نموده است.

مولوی محمد امین تا سن ۱۶ سالگی زیر دست کاکایش به مالداری و دهقانی مصروف بود؛ اما مولوی بیگمراد از علمای سمنگان او را به درس گماشت، حدود ۹ سال در افغانستان و ۸ سال در هندوستان درس خوانده است.

مولوی محمد امین هم‌سن امیر عبدالرحمن خان شاه سابق افغانستان بود.

در همین حال؛ رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در سمنگان نیز به آوا گفت: مولوی محمد امین طی عمر طولانی اش در یکی از ولسوالی های دوردست این ولایت زیست و مصدر خدمت به جامعه شد.

درگذشت کهن‌ سال‌ ترین مرد بلخی در ۱۲۰ سالگی

کلیدواژه