حمل 11, 1401 12:31 Asia/Kabul
  • علیرضا محمدی استندآپ کمدین در برنامه عصر جدید با زبان طنز از برخی مشکلات مهاجران افغانستانی در ایران گفت
    علیرضا محمدی استندآپ کمدین در برنامه عصر جدید با زبان طنز از برخی مشکلات مهاجران افغانستانی در ایران گفت

محمدکاظم کاظمی در پی اجرای هموطن افغانستانی خود در برنامه «عصر جدید» با بیان توضیحاتی درباره چرایی انتقادی بودن استندآپ کمدی اجراشده، اظهار کرد: می‌شود شکیبایی پیشه کرد. 

اجرای برنامه‌ اخیر «عصر جدید» که با اجرای احسان علیخانی در شب‌های نوروز ۱۴۰۱ از شبکه سه تلویزیون ایران پخش می‌شود به علیرضا محمدی، شرکت‌کننده اهل افغانستان اختصاص داشت که استندآپ کمدی‌ای را با محوریت انتقاد از مشکلات اتباع افغانستانی در ایران به نمایش گذاشت.
به گزارش رادیو دری، کارن همایونفر یکی ازداوران عصرجدید در واکنش به این اجرا، به برجسته بودن بُعد انتقادی موضوع انتقاد داشت و گفت: اصلا این متن انتقادی را نپسندیده؛ با این حال احسان علیخانی نظر دیگری داشت و با اشاره به ماهیت انتقادی طنز و همچنین مسائل و مشکلات موجود برای مهاجران افغانستانی، با پرداختن به این موضوع همراهی کرد.
محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر ادبی افغانستانی ساکن ایران در پی پخش این قسمت از برنامه «عصر جدید» در صفحه شخصی خود خطاب به کارن همایونفر مطالبی را عنوان کرده است.

سلام بر شما. ما جامعه‌ای بی‌صدا بودیم. رسانه نداشتیم و نداریم. سی چهل سال، حرف‌هایی در دل ما بود و مجال بروز پیدا نکرد. وقتی «چهارخونه» پخش می‌شد و بر ما مردم، «سه‌شنبه» و «چهارشنبه» اسم گذاشتند، ما اعتراض کردیم ولی صدای ما به جایی نرسید. در نهایت گفتند «این طنز است، کمدی است.» و ما تحمل کردیم... 
سال‌ها گذشته و نگرش مردم ایران نسبت به مهاجران افغانستان بسیار بهتر شده است. رسانه‌ها به شکلی روزافزون به افغانستان و مردمش می‌پردازند. ولی در عین حال تنگناها و دشواری‌ها همچنان هست... 
از این روی به نظر من می‌شود شکیبایی پیشه کرد. یک انسان در حد ده دقیقه از صدها ساعت پخش چندین شبکه رسانه ملی را به حرف‌هایی اختصاص داده است که کمتر شنیده شده بود. سخت است انتظار داشته باشیم که او با خودش حساب و کتاب کند که بخشی را به درددل بپردازد و بخشی را به ستایش.
کاظمی در ادامه با ستایش از رفتار بزرگ منشانه احسان علیخانی مجری عصر جدید خطاب به وی گفته است: 
این احساس انسانی شما را که بارها در برنامه‌هایتان بروز کرده است تحسین می‌کنم. چه در «ماه عسل»، چه در «عصر جدید» و آن هم بارها، نشان دادید که می‌شود از شهرت و محبوبیت خود برای نزدیک کردن دل‌ها مایه گذاشت. رفتارتان و گفتارتان همواره بزرگ‌منشانه و از سر همدلی و همدردی بود. قدردان این منش و رفتار هستیم و خوشحالیم که امروزه در جامعه ایران، به خصوص در رسانه‌ها و در میان اهالی هنر، ادبیات و دانش، این رفتار و گفتارها روز به روز بیشتر از پیش بوده است.»

گپ و گفت نوروزی زوج شاعر افغانستانی در تلویزیون ایران

کلیدواژه