عقرب 23, 1398 09:56 Asia/Kabul
  • بازدید  سفیر افغانستان به همراه دیپلمات‌های سایر کشورها  از بلندترین بُرج آجری جهان در شمال ایران

سفیر افغانستان به همراه سفیران، سرکنسول و کارداران 10 کشور آسیایی، اروپایی و آمریکای مرکزی در ایران از بُرج «گنبد قابوس» به عنوان بلندترین برج آجری جهان واقع در شهر گنبدکاووس در شمال ایران بازدید کردند.

به گزارش ایرنا، سفرای کشورهای افغانستان ،یونان، بولیوی،  ازبکستان، تاجیکستان، بلاروس، ترکمنستان و سرکنسول قزاقستان و کارداران کشورهای چین و فلیپین در ایران که به عنوان مهمانان ویژه‌ جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران به استان گلستان در شمال ایران سفر کرده‌اند، از بنای تاریخی «گنبد قابوس» بازدید کردند.

«عبدالغفور لیوال» سفیر افغانستان در ایران با تمجید از معماری گنبد قابوس گفت: نمونه‌هایی از این برج نیز در کشور افغانستان و در شهر "غزنی" وجود دارد که نشان از میراث فرهنگی و معنوی مشترک دو کشور همسایه است.

گنبد قابوس، بلندترین برج آجری جهان، بنایی بازمانده از سده چهارم هجری شمسی است که بر فراز تپه‌ای خاکی در مرکز شهر گنبدکاووس در استان گلستان بنا شده‌ است.

ارتفاع بلندی برج از کف تپه آن تا زیر قاعده مخروط، 37 متر و ارتفاع گنبد مخروطی آن از کف قاعده تا رأس آن 18 متر است که روی هم رفته به 55 متر می‌رسد که اگر ارتفاع 15 متری تپه‌ای که برج روی آن بنا شده را به آن اضافه کنیم، به ارتفاع 70 متری این بنا از سطح زمین می‌رسیم.

این بنای تاریخی 30 ژوئن 2012 در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت جهانی شد.

تگ

کامنت