عقرب 29, 1398 17:14 Asia/Kabul
  • توافق تهران و کابل درباره تحویل حقابه ایران

معاون آب و آبفای وزارت نیروی ایران از توافق جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در خصوص زمان‌بندی ایجاد سامانه‌های اندازه‌گیری تحویل حقابه ایران در بیست‌ویکمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «قاسم تقی‌زاده خامسی» معاون آب و آبفای وزارت نیروی ایران با اشاره به برگزاری بیست‌ویکمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند در تهران، تصریح کرد: در این نشست طرف افغان، طرح کلی ارائه شده از سوی طرف ایرانی برای مطالعه سامانه‌های برداشت و اندازه‌گیری حقابه در مرز مشترک را پذیرفت و مقرر شد در یک برنامه زمانی منسجم بررسی‌های تکمیلی به صورت دوجانبه و مشترک ادامه یابد.
معاون آب و آبفای وزارت نیروی ایران افزود: در این اجلاس برای نخستین بار، علاوه بر موضوع حقابه هیرمند، مسائل گرد و غبار در منطقه سیستان نیز به تفصیل مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد گزارشی از سوی جمهوری اسلامی ایران که دربرگیرنده شدت وقوع گرد و غبار و راهکارهای مهار آن است به طرف افغان ارائه شود.
رودخانه مرزی هیرمند که از کشور افغانستان سرچشمه می‌­گیرد، تأمین کننده منابع آب مورد نیاز دشت سیستان در شرق ایران و همچنین تالاب­‌های بین­‌المللی هامون است.
مساله استفاده از آب این رودخانه، طی سال‌های متمادی یکی از موضوعات مهم توافقات و مذاکرات بین دو کشور ایران و افغانستان بوده است.

 

تگ

کامنت