قوس 18, 1398 10:45 Asia/Kabul
  • ظریف: ایران از میزان تعهد اتحادیه اروپا به اجرای برجام ناراضی است

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به اجرای برجام ناراضی است.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در بدو ورود به فرودگاه استانبول در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما، با تاکید بر ضرورت اجرای واقعی تعهدات برجام توسط طرف های این توافق گفت: موضوع نارضایتی از میزان تعهدات اتحادیه اروپا و کشورهای عضو نسبت به اجرای برجام توسط ایران، چین و روسیه، در کمیسیون این توافق به صراحت مطرح شده است.

ظریف همچنین با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران افزود: ایران همواره آماده است، در صورت اجرای کامل تعهدات برجام توسط دیگران، اقدامات مبتنی بر ماده 36 این توافق را متوقف کند.

وزیر امور خارجه ایران با مثبت ارزیابی کردن پیوستن شش کشور عضو اتحادیه اروپا به اینستکس(سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران) نیز تصریح کرد: امکان اجرای این سازوکار در آینده وجود دارد.

ظریف همچنین درباره سفر خود به استانبول اظهار کرد: هدف از سفر به ترکیه، حضور در هشتمین اجلاس وزرای خارجه "روند استانبول - قلب آسیا" است که به منظور ایجاد ثبات، امنیت و توسعه همه جانبه در افغانستان برگزار می شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد: افغانستان با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و تحولات مذاکرات صلح در شرایط ویژه ای قرار دارد لذا نقش فعال کشورهای منطقه ای و همسایگان در روند صلح و بازسازی افغانستان، ضروری است.

هشتمین اجلاس "روند استانبول - قلب آسیا" روز دوشنبه با حضور وزرای خارجه 14 کشور منطقه در استانبول برگزار می‌شود.

تگ

کامنت