جدی 15, 1398 17:08 Asia/Kabul
  • احضار حافظ منافع آمریکا به وزارت خارجه ایران در پی اظهارات خصمانه ترامپ

سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع آمریکا، در پی اظهارات خصمانه رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران توسط معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی احضار و اعتراض تهران به وی ابلاغ شد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به تاکید ایران به انتقام از اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توئیتر خود مدعی شد: "در صورتی که ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکا حمله کند، آمریکا به 52 نقطه در ایران(به نمایندگی از 52 آمریکایی که سال‌ها پیش در ماجرای تسخیر سفارت بازداشت شدند) حمله خواهد کرد.

«سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با اشاره به تهدید رئیس جمهوری آمریکا به حمله به مراکز فرهنگی ایران، خطاب به سفیر سوئیس در تهران گفت: اظهارات خصمانه، تهدیدآمیز و غیرهنجاری رئیس جمهوری آمریکا به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و در نقض کامل قوانین بین الملل قرار دارد.

عراقچی افزود: چنین تهدیدی، طبق قواعد و قوانین بین المللی مصداق بارز جنایت جنگی محسوب می شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی، زیر بار هیچ تهدید یا ارعابی نخواهد رفت و قاطعانه آماده پاسخگویی به هر تهدید یا اقدام علیه امنیت و تمامیت ارضی خود است، اظهار کرد: تاریخ نشان داده است که مردم ایران هر تجاوزکننده ای را به شدت پشیمان خواهند کرد.

عراقچی خاطرنشان کرد: براساس خواست دولت و ملت ایران، جمهوری اسلامی علاوه بر تمامی اقدامات سیاسی و حقوقی، حق مسلم خود در واکنش به ترور سردار شهید قاسم سلیمانی را در زمان و مکانی که خود صلاح خواهد دانست، محفوظ می داند.

سفیر سوییس در تهران اعلام کرد، مراتب را در اسرع وقت به مقامات دولت آمریکا منتقل خواهد کرد.

کلیدواژه