جدی 27, 1398 13:07 Asia/Kabul
  • ابراز تعجب سخنگوی وزارت خارجه ایران از اظهارات وزیر خارجه کانادا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با ابراز تعجب از اظهارات وزیر خارجه کانادا، از همه طرف ها خواست که موضوعات انسانی به خصوص حادثه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی را دستاویز مطامع و ژست های سیاسی نکنند.

«فرانسوا-فیلیپ شامپین» François-Philippe Champagne وزیر امور خارجه کانادا شامگاه پنج شنبه در نشست خبری مشترک با وزیران خارجه کشورهای مرتبط با سقوط هواپیمای اوکراینی(سوئد، اوکراین، افغانستان، انگلیس و هلند) که در لندن برگزار شد، در اظهاراتی مغرضانه، از ایران خواست روادید ورود کارشناسان بین المللی را برای آغاز تحقیقات در این زمینه صادر کند.

یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی اوکراین هشتم ژانویه نزدیک فرودگاه امام خمینی (ره) تهران سقوط کرد که بر اثر آن، 167 مسافر و 9 خدمه این پرواز جان باختند.

«سیدعباس موسوی» روز جمعه در واکنش به برگزاری این نشست و اظهارات مغرضانه وزیر خارجه کانادا، ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: ایران جهت تسلای خانواده‌های داغدار و ابعاد انسانی این حادثه همکاری بسیار روان و فراتر از  انتظار با هیات‌های اعزامی این کشورها انجام داده است.

موسوی افزود: وزیر امور خارجه کانادا یک روز پس از انجام امور اولیه و تداوم شناسایی تقریبا همه اجساد و سایر همکاری‌ها، خواستار دسترسی کنسولی می‌شود در حالی که در همان روز اول حادثه صرفا بخاطر ابعاد انسانی، این دسترسی از سوی ایران اعطا شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: ایران در چند سال گذشته از طریق مختلف به کانادا اعلام کرد صرف نظر از چگونگی شرایط روابط سیاسی دو کشور، به مصلحت اتباع ایران و کانادا است که نمایندگی‌های کنسولی در دو کشور فعال باشند، ولیکن دولت کانادا بخاطر مسائل سیاسی و همراهی با آمریکا برای فشار به شهروندان ایران و ایرانی تبارها حتی حاضر به گفت و گوی مستقیم در این رابطه نشد و اکنون هم معلوم نیست با چه انگیزه‌ای این اظهار نظرها و طلبکاری‌ها انجام می‌شود.

کلیدواژه