جدی 29, 1398 12:04 Asia/Kabul
  • رئیس مجلس شورای اسلامی ایران
    رئیس مجلس شورای اسلامی ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: درصورت رفتار غیرعادلانه اروپا در استفاده از "مکانیسم حل اختلاف در برجام"، ایران تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گیرد.

آلمان، انگلیس و فرانسه (تروئیکای اروپایی) سه شنبه گذشته(24 جدی) با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در نشست علنی روز یکشنبه مجلس، با اشاره به اقدام سه کشور اروپایی در استفاده از مکانیسم حل اختلاف در برجام تصریح کرد: یکی از وزیران کشور‌های اروپایی با صراحت اعلام کرده که آمریکا اروپایی ها را تهدید کرده است که اگر از مکانیسم ماشه(حل اختلاف) استفاده نکنند، تعرفه واردات اتومبیل به آمریکا را 25 درصد افزایش می‌دهد.
لاریجانی افزود: تاسف آور است که آمریکا یک کشور قدرتمند اروپا را به رفتاری حقارت آمیز و غیر عادلانه وادار کرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ایران همچنین با یادآوری بدعهدی اروپایی ها در اجرای تعهدات برجامی خود گفت: بیش از یک سال از رفتار خصمانه آمریکا در مسئله هسته‌ای می‌گذرد و اروپا صرفاً بیانیه سیاسی داده است.
لاریجانی با تاکید بر اینکه ایران اهل تهدید نیست، گفت: ایران متناسب با رفتار اروپایی ها، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
آلمان، بریتانیا و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (18 ثور 1397) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند اما تاکنون هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

 

تگ

کامنت