دلو 09, 1398 12:20 Asia/Kabul
  • ظریف: طرح «معامله قرن» برای منطقه و جهان کابوس است

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در واکنش به رونمایی از طرح صهیونیستی «معامله قرن» گفت: این طرح برای منطقه و جهان کابوس است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ «محمد جواد ظریف» سه‌شنبه شب در توئیتر، این به اصطلاح «چشم‌انداز صلح» را صرفا پروژه خیالی یک بسازبفروش ورشکسته ارزیابی کرد و افزود: امید است که این(طرح معامله قرن) زنگ بیدارباش برای همه مسلمانانی باشد که در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا روز سه‌ شنبه در اقدام یکجانبه گرایانه و بی توجه به شکست ماه ها تلاش برای همراه سازی جهانی و منطقه‌ای و جلب نظر طرف‌های فلسطینی، از طرح صهیونیستی "معامله قرن" رونمایی کرد. 

"معامله قرن"، طرحی از سوی دولت آمریکا است که در پی از بین بردن حقوق مردم فلسطین است؛ این طرح با همکاری و موافقت برخی کشورهای عربی از جمله عربستان، بحرین و امارات تهیه شده است.

براساس طرح آمریکایی "معامله قرن"، قدس شریف به رژیم صهیونیستی واگذار می‌شود؛ آوارگان فلسطینی در دیگر کشورها، حق بازگشت نخواهند داشت و فلسطین تنها مالکیت اراضی باقی مانده کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه را خواهد داشت. 

در چارچوب طرح "معامله قرن"، "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا دسامبر2017 شهر اشغالی‌ قدس را به عنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل معرفی کرد و از تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس خبر داد. دولت آمریکا  می 2018 این تصمیم را عملی کرد.

تگ

کامنت