دلو 16, 1398 09:22 Asia/Kabul
  • ظریف در تماس با محمود عباس: ایران از حقوق مردم فلسطین حمایت می‌کند
    ظریف در تماس با محمود عباس: ایران از حقوق مردم فلسطین حمایت می‌کند

"محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب در گفت وگوی تلفنی با "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر حمایت ایران از حقوق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس تأکید کرد.

به گزارش العالم، ظریف در این تماس تلفنی طرح آمریکایی "معامله قرن" را نیز محکوم کرد و گفت: ایران تلاش می‌کند با سیاست‌های خود در آینده، مانع از تحقق این گونه توطئه‌ها علیه مردم فلسطین شود.

وزیر خارجه ایران همچنین بر حمایت تهران از تلاش‌های موجود برای تحقق آشتی ملی میان فلسطینی‌ها تاکید کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این گفت وگوی تلفنی، وزیر خارجه ایران را از موضع طرف فلسطینی در قبال طرح آمریکایی معامله قرن و تحرکات سیاسی آتی برای دستیابی به یک اجماع بین المللی با هدف ساقط کردن طرح مزبور آگاه ساخت.

مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها تاکید کرده‌اند، ایران در کنار ملت فلسطین و مقاومت قهرمان در باریکه غزه ایستاده و خواهد ایستاد.

"دونالد ترامپ"  رئیس جمهور آمریکا سه‌شنبه گذشته همراه با "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید  از طرح آمریکایی "معامله قرن" رونمایی کرد.

"معامله قرن"، طرح جدیدی از سوی دولت آمریکا است که در پی از بین بردن حقوق مردم فلسطین است؛ این طرح با همکاری و موافقت برخی کشورهای عربی از جمله عربستان تهیه شده است.

این طرح، قدس را به رژیم صهیونیستی تقدیم و نیروهای مقاومت را از  مبارزه و آوارگان فلسطینی را از حق بازگشت به کشورشان منع می‌کند.

واگذاری 30 درصد از کرانه باختری رود اردن به اسرائیل از دیگر مفاد این طرح ننگین است.

بر اساس این طرح فلسطین تنها مالکیت اراضی باقی مانده کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه را خواهد داشت.

بسیاری از کشورها، شخصیت‌ها، مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به ویژه مسلمانان این طرح را محکوم کرده‌اند.

آمریکا حامی اصلی اشغالگری و جنایت های اسرائیل علیه مردم مظلوم فلسطین است.

 

کلیدواژه