دلو 27, 1398 09:20 Asia/Kabul
  • ظریف در دیدار همتای فرانسوی: مسیر صحیح اروپا انجام تعهدات برجام است
    ظریف در دیدار همتای فرانسوی: مسیر صحیح اروپا انجام تعهدات برجام است

وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس مونیخ در دیدار با همتای فرانسوی خود بر ضرورت بازگشت اروپا به «انجام تعهدات ذیل برجام» به عنوان تنها راه صحیح حل مشکلات تاکید کرد.

به گزارش ایرنا؛ در دیدار «محمد جواد ظریف» و «ژان ایو لودریان» وزرای خارجه ایران و فرانسه در خصوص موضوعات دو جانبه و آخرین تحولات منطقه و برجام گفت وگو شد.

محمد جواد ظریف ضمن یادآوری و بر شمردن تعهدات انجام نشده اروپا در برجام تاکید کرد: مسیری که اروپا در پیش گرفته‌ کمکی به حل مشکلات نمی کند و تنها راه درست، بازگشت اروپا به انجام تعهدات ذیل برجام است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز جمعه نیز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ تصریح کرد: در صورتی که اروپا به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایران نیز از روند کاهش تعهدات خود نسبت به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت. 

جمهوری اسلامی ایران از 18 ثور 1397 پس از یک سال تحمل عهدشکنی آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام، کاهش گام به گام تعهدات برجامی خود را آغاز کرد.

دولت ایران یکشنبه 15 جدی در بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام را اعلام کرد که بر اساس آن، تهران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه مواجه نیست.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

 

تگ

کامنت