دلو 27, 1398 18:55 Asia/Kabul
  • روحانی: آمریکا باید یکجانبه گرایی را فراموش کند

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه آمریکا باید یکجانبه گرایی را فراموش کند، گفت: آمریکا باید برای کشورهای جهان، ارزش قائل شود.

«حسن روحانی» امروز(یکشنبه) در نشست خبری تاکید کرد: آمریکا اگر ادعای رهبری دنیا را فراموش کند، جهان از مشکلات عبور خواهد کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به ماده 36 برجام و مکانیسم ماشه(حل اختلاف در برجام) اظهار کرد: استفاده از ماده 36 برجام به نفع هیچ یک از طرف ها نخواهد بود. 

روحانی با بیان اینکه ایران به فعالیت های هسته ای خود تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهد، ابراز امیدواری کرد، اروپایی ها بتوانند راه حلی پیدا کنند و به تعهدات خودشان در برجام بازگردند.

روحانی همچنین با اشاره به روابط ایران و عربستان اظهار کرد: تهران مشکل پیچیده ای با ریاض ندارد اما اگر عربستان تجاوز به یمن را متوقف کند، شرایط برای گفت وگو آماده تر می شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، کشتار بی سابقه ای را در این کشور ایجاد کرده است، لذا باید متجاوزان علاوه بر توقف حمله، غرامت و خسارت نیز به مردم یمن پرداخت کنند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران به نقش سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه نیز اشاره کرد و گفت: شهید سلیمانی به دنبال ثبات و صلح در منطقه حساس خلیج فارس و غرب آسیا بود و همواره در این مسیر تلاش کرد.

روحانی همچنین با اشاره به استقبال برخی کشور‌های منطقه از  طرح صلح هرمز گفت: راه حل صلح و امنیتِ منطقه غرب آسیا، به دست کشور‌های منطقه است و باید آن‌ها این صلح را مستقر کنند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره بحران سوریه نیز اظهار کرد: مبارزه با تروریسم در استان ادلب سوریه ضروری است و کشوری نباید حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را نقض کند.

روحانی به روابط ایران و چین هم اشاره کرد و گفت: روابط تهران و پکن همواره خوب بوده و حتی در شرایط تحریم های سخت، دولت چین روابط دوستانه خود را با ایران حفظ کرده است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با غلط دانستن اظهارات مداخله جویانه مقامهای آمریکایی درباره نمایشی بودن انتخابات در ایران گفت، دموکراسی در جمهوری اسلامی ایران واقعی تر از دیگر کشورهای جهان حتی کشورهای غربی و آمریکاست.

تگ

کامنت