حوت 02, 1398 20:24 Asia/Kabul
  • اقدام \
    اقدام \"اف‌ ای تی اف (FATF) \" ضد ایران

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به "اف‌ای تی اف" سرانجام پس از ماه ها تهدید و کش و قوس، جمهوری اسلامی ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه ویژه اقدام مالی "اف‌ای تی اف"  (FATF) مستقر در پاریس که خود را داعیه دار مبارزه با پول شویی و تأمین مالی تروریسم قلمداد می‌ کند، امروز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. 

رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشت FATF از کشورها می خواهد اقدامات تقابلی را با توجه به مسائل اقتصادی کشورهای خودشان اجرا کنند بنابراین، آنها از این لحاظ که چه چیزی را اجرا کنند از حق انتخاب برخوردار خواهند بود و این به نوعی راه میانه است تا قضیه به گونه ای سرهم بندی شود.

رویترز به نقل از این دیپلمات ها افزود: درها تا حدی پیش روی ایرانی‌ها باز می ماند.

روزنامه وال‌استریت‌ ژورنال هم نوشت تصمیم این نهاد مستقر در پاریس بعد از چراغ سبز کشورهای اروپایی و تصمیم آنها برای پیوستن به کارزار فشار آمریکا علیه ایران صورت گرفته است. 

وال‌استریت‌ ژورنال افزود: با این تصمیم "اف ای تی اف"، تراکنش‌ های مالی  ایران زیر ذره‌بین قرار می گیرد حال آن که اکنون نیز اکثر بانک‌های غربی صرف نظر از روابط ایران با "اف‌ای تی اف" و متاثر از تحریم‌های آمریکا از انجام تراکنش‌های مرتبط با ایران خودداری می کنند.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این اقدام ضد ایرانی FATF را سیاسی کارانه توصیف کرد و گفت: ایران همه قوانین و مقررات مربوط به مبارزه با پول شویی و تامین مالی تروریسم را اجرا می کند انگ پولشویی و چنین انگ هایی بی تردید به جمهوری اسلامی ایران نمی چسبد.

 

تگ

کامنت