حوت 05, 1398 09:15 Asia/Kabul
  • لاریجانی: اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای فقط حرف می‌زند

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران یکشنبه شب در دیدار "الکساندر شالنبرگ" وزیر خارجه اتریش در تهران با انتقاد از موضع کشورهای اروپایی در قبال "برجام" تصریح کرد، اتحادیه اروپا یک سال است درباره توافق هسته‌ای تنها حرف می‌زند.

به گزارش ایرنا، "علی لاریجانی" به ناکارامدی کانال ویژه تجارت اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" INSTEX اشاره کرد و افزود، منافع اقتصادی ایران در توافق هسته‌ای تاکنون تامین نشده است.

اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند اما تاکنون هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.یکی از اقدامات وعده داده شده اروپایی ها در جریان مذاکرات با ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام که هنوز عملیاتی نشده "اینستکس" است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران همچنین به نقش مهم سردار سپهبد شهید حاج "قاسم سلیمانی" فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شکست گروه تروریستی داعش در منطقه غرب آسیا اشاره کرد و گفت: اگر مجاهدت‌های سردار سلیمانی نبود، بحران داعش در منطقه بیداد می‌کرد."لاریجانی" افزود، ایران و جبهه مقاومت با داعش درگیر شد اما "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهوری آمریکا تنها شعار می‌داد و همگان در جریان هستند که داعش را چه کسی به وجود آورد.

وزیر  خارجه اتریش نیز  در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تهران، ایران  را  کشوری زیبا و متمدن توصیف کرد و گفت: تمامی تلاش ها باید برای حفظ و استمرار برجام باشد.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و تعدادی از همرزمانش بامداد جمعه سوم ژانویه 2020 در حمله هوایی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد پایتخت عراق به شهادت رسیدند.سردار "سلیمانی" به دعوت دولت عراق به این کشور سفر کرده بود.بر اساس اعلام وزارت جنگ آمریکا "پنتاگون"، دستور این حمله هوایی را "دونالد ترامپ" رئیس جمهور این کشور صادر کرده بود.

کلیدواژه