حوت 24, 1398 18:00 Asia/Kabul
  • اقدامات پیشگیرانه و درمانی ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا
    اقدامات پیشگیرانه و درمانی ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا

اقدامات پیشگیرانه و درمانی ایران برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با وجود تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه رژیم آمریکا و ایجاد مشکلاتی برای تامین نیازهای دارویی و درمانی با همکاری نیروهای مسلح و همراهی همه اقشار مردم ایران، به سرعت در حال انجام است.

«ریچارد برنان» Richard Brennan رئیس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران روز شنبه در حاشیه بازدید از چند مرکز درمانی در تهران با بیان اینکه تحت تاثیر تعامل بخش‌های اجرایی و مردمی در ایران قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر رویکردی جامع و هماهنگ در ایران برای مقابله با کرونا اعمال می شود.

برنان افزود: مقامات و کارکنان بهداشت و درمان ایران بسیار سخت کار می‌کنند و برای کنترل و درمان این بیماری بسیار متعهد هستند.

دولت ایران همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور با استفاده از نظام قدرتمند ملی سلامت و ظرفیت‌های مدیریت بحران و بلایا، فرایند تشخیص زود هنگام، ردیابی افراد در تماس با مبتلایان، جدا سازی بیماران (قرنطینه) و درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا را آغاز کرد.

براساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران تاکنون بیش از 12 هزار نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و 611 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند.

همچنین تاکنون 4 هزار و 339 نفر از کسانی که در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، بهبود یافته و از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند.

«سعید نمکی» وزیر بهداشت ایران روز شنبه با اشاره به راه‌اندازی سامانه الکترونیک سلامت در کشور به منظور گسترش زنجیره شناسایی و مراقبت از مبتلایان کرونا، یادآور شد: تا جمعه شب با بسیج ملی مبارزه با کرونا، نزدیک به 7 میلیون خانواده ایرانی بررسی شده‌اند.

نمکی پیش‌تر اعلام کرده بود: همزمان با اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا در ایران، موج ورود مبتلایان به کرونا به بیمارستان‌ها کاهش یافته است.

«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با قدردانی از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای صدور فرمان فعال شدن قرارگاه بهداشتی و درمانی نیرو‌های مسلح ایران، تصریح کرد: همزمان با تشکیل این قرارگاه، هماهنگیِ رئیسان ستاد کل نیروهای مسلح ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش و نیروی انتظامی با دیگر بخش‌های دولتی در قالب ستاد ملی مقابله با کرونا بیشتر شده است.

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با تاکید بر اینکه دولت و مردم ایران هرگز دوستانِ دورانِ سختی‌ را فراموش نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: علاوه بر چین، ترکیه، امارات، آلمان، فرانسه و انگلیس، کمک‌ها به صورت نقدی و تجهیزات پزشکی از سوی ژاپن، قطر، جمهوری آذربایجان و روسیه دریافت شده است.

از سوی دیگر باوجود ادعای آمریکا برای آمادگی کمک به ایران در پی شیوع ویروس کرونا، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم رفع همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا ضد ایران، تصریح کرد: با وجود توانمندی علمی نظام سلامت ایران، تحریم‌ و پیش‌شرط‌ های آمریکا برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

 

کلیدواژه